Putovanie po slovenských Kalváriách CLIX - Habovka

Autor: Miroslav Lisinovič | 10.8.2011 o 8:25 | (upravené 10.10.2011 o 20:38) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1790x

Už druhýkrát v tomto roku smerovali moje kroky s fotoaparátom na Oravu. V krátkom období - po soche Krista s Krížovou cestou nad obcou Klin pri Oravskej priehrade - bola dokončená ďaľšia Kalvária, tentokrát tesne pod Roháčmi...

Image010.jpg

Habovka spolu so susedným Zubercom je podhorským východiskom pre letnú turistiku a zimné športy. V Zuberci sa nachádza aj pekné Múzeum oravskej dediny.

Image011.jpg

Image007.jpg

Krížová cesta vedie popri asfaltovej ceste k miestnemu cintorínu. Kalváriu chceli stavať v obci už pred desiatimi rokmi, no od realizácie sa upustilo kvôli vysokým nákladom.

Image009.jpg

Image008.jpg

Myšlienku postaviť Krížovú cestu oživil asi pred polrokom miestny správca farnosti vdp. Jozef Svitek, ktorý navrhol aj spôsob financovania. Jednotlivé kaplnky postavili a budú sa o ne starať rodiny miestnych habovčanov.

Image005.jpg

Image006.jpg

Štrnásť Kaplniek Krížovej cesty stavali habovčania od polovice apríla 2011, v júni bolo naištalované osvetlenie a zostávalo už len doplniť obrazy výjavov. Dokončená Kalvária bola slávnostne posvätená počas birmovky 26. júna 2011.

Image012.jpg

Image003.jpg

Obrazy zastavení sú umiestnené vo výklenkoch kaplniek a chráni ich sklo. Zvnútra sú podsvietené úspornými LED žiarovkami. Pri fotografovaní sa v nich odráža okolitá zeleň...

Image004.jpg

Image002.jpg

Image001.jpg

Na Orave majú v súčasnosti už sedem Krížových ciest (Zákamenné, Slanica, Bobrov, Oravská Jasenica, Klin, Habovka a Zuberec), ôsma sa realizuje (Oravský Biely Potok) a deviata pripravuje (Trstená). Na Habovku mám pekné spomienky z roku 2003, kedy som tam bol na rodinnej dovolenke. Rád som sa tam pozrel opäť po ôsmich rokoch...

Image013.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?