Skutočnosť a model: dom U dobrého pastiera v Bratislave

Autor: Miroslav Lisinovič | 29.5.2014 o 13:27 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1252x

Po zhotovení kolekcie papierových modelov trnavskej architektúry som sa rozhodol pre podobný projekt - v horizonte jedného roka zlepiť všetko dostupné z architektúry nášho hlavného mesta. Tretím bratislavským modelom v mojej zbierke sa stal známy dom U dobrého pastiera...

Vystrihovačka domu U dobrého pastiera bola prvýkrát publikovaná v samostatnom zošite miniZENIT v roku 1991, ktorý obsahoval aj model Michalskej veže. Neskôr boli tieto modely vydané aj v časopise Fifík, ja som lepil verziu z miniZENITu. Autorom konštrukcie vystrihovačky s rozsahom 1,2 strany A4 je Marián Hlaváč, model obsahuje 52 dielov.

Skutočná stavba stojí na Židovskej ulici naproti Dómu sv. Martina. Tento meštiansky rokokový dom bol postavený pre bratislavského obchodníka v rokoch 1760-1765. Patrí iba k niekoľkým pôvodným budovám Podhradia, ktoré sa zachovali do súčasnosti. V roku 1975 bol zrekonštruovaný a stal sa sídlom unikátnej zbierky historických hodín, ktorá je prístupná aj verejnosti. 

Zadná stena modelu je navrhnutá s fiktívnym štítom a oknami, skutočná stavba tam totiž naväzuje na ďaľšiu zástavbu ulice.

K dávnejšie postavenému Modrému kostolíku a nedávno dokončenému Kostolu sv. Mikuláša v Podhradí pribudol tretí model z Bratislavy... 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči.


Už ste čítali?