Elektrická lokomotíva typu Škoda 55E

Autor: Miroslav Lisinovič | 5.11.2014 o 12:11 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1572x

Vystrihovačka prvého československého dvojsystémového rušňa vyšla v časopise ABC č. 2 ročník 19, čiže v roku 1974 - v tomto roku práve prebiehali skúšky čerstvo dodaného prototypu skutočného stroja, ktorý Československé štátne dráhy označili ako ES 499.0001.

Vystrihovačku s rozsahom 2 strany A4 kreslil Ladislav Müller. Tento relatívne málo známy autor publikoval v rokoch 1971-1981 v ABC celkom 36 modelov.  Čo sa týka mierky, vo vystrihovačke je uvedená 1:87, no pri porovnaní s inými modelmi v H0 je model o čosi menší (môj odhad - cca 1:100). Model proporčne celkom nezodpovedá skutočnosti (najmä tvar strechy a kabín rušňovodiča), no po štyroch desaťročiach dnes predstavuje veľmi cennú vystrihovačku z modelárskeho praveku. Aj preto som si ho zaradil do zbierky.

Skutočný stroj pod označením 350.001 v červenobielom nátere dnes brázdi trate v SR a ČR v čele vlakov IC a EC. Model v šedom nátere je rarita, skutočná lokomotíva ho po vyrobení nosila necelý rok a potom ešte v rokoch 1991-1993.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?