Súčasnosť Katarínky a model jej podoby v 18. storočí

Autor: Miroslav Lisinovič | 12.8.2015 o 18:56 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  1057x

Pri návšteve ruín starobylého kostola s kláštorom sv. Kataríny Alexandrijskej v lesoch Malých Karpát ma prekvapila čerstvo vydaná vystrihovačka, ktorá znázorňuje hypotetickú rekonštrukciu komplexu pred jeho zrušením.

Ruiny kostola s kláštorom, zvané Katarínka, sa nachádzajú asi 20 km severne od Trnavy, neďaleko obcí Naháč a Dechtice. Z Naháča trvá túra asi 40 minút. Františkánsky kláštor tu bol založený v roku 1618 na mieste gotickej kaplnky. Postupne rozširovaný barokový komplex bol zrušený dekrétom cisára Jozefa II. v roku 1786 a odvtedy pustne.

Projekt Katarínka vznikol v roku 1995, v rámci ktorého sa mladí ľudia snažia formou letných táborov zachrániť tento kláštor pred ďalším pustnutím.

Papierový model znázorňuje hypotetickú rekonštrukciu kostola s kláštorom v jeho plnom rozkvete, niekedy na prelome 17. a 18. storočia. Rekonštrukcia vychádza z vizualizácie Katarínky od Jána Prachára (2012), ďalej z poznatkov čerpaných z diplomovej práce "Kláštor sv. Kataríny pri Dechticiach" od Martiny Matulovej (2003) ako aj z neskorších výsledkov archeologického, pamiatkového a geofyzikálneho výskumu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?