Čičmany

Autor: Miroslav Lisinovič | 16.9.2015 o 14:13 | Karma článku: 7,33 | Prečítané:  1010x

Prechádzka ulicami známej obce v Strážovských vrchoch naozaj stojí za to. V článku okrem exteriéru dreveníc s jedinečnými ornamentami predstavím aj expozíciu ľudového bývania, ktorá sa nachádza v dvoch sprístupnených domoch.

V dome č. 42 je expozícia Ľudové bývanie, teda interiér aj vybavenie znázorňuje bývanie v Čičmanoch na začiatku 20. storočia. V budove sa ešte v 80. rokoch minulého storočia bývalo, Považské múzeum ju zakúpilo v roku 1986.

Na poschodí spali rodičia a deti v štyroch oddelených komorách. 

Jediná zachovaná poschodová drevenica je tzv. Radenov dom z roku 1924, v ktorom je inštalovaná expozícia "Zo života a práce čičmianskeho ľudu" a "Z rodinného zvykoslovia". Obsahom výstavy galerijného typu je život čičmianskeho ľudu, teda všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti (zamestnania – poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, salašníctvo), obživa (zberné a koristné hospodárstvo a strava), tiež zvyky životného cyklu (narodenie dieťaťa, svadba, pohreb), čičmianska architektúra a rovnako aj ukážky odevov a textilu.

Aj útulná reštaurácia vedľa Radenovho domu pôsobí ako dobová expozícia. 

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry tu bola vyhlásená v roku 1977. Zahŕňa dolný koniec obce a 115 zrubových domov, z ktorých je 32 evidovaných ako kultúrna pamiatka a len tri objekty pochádzajú z obdobia pred veľkým požiarom v roku 1921.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?