Skutočnosť a model: synagóga status quo ante v Trnave

Autor: Miroslav Lisinovič | 22.2.2016 o 9:45 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  620x

Skutočná stavba sa v minulom roku podrobila komplexnej rekonštrukcii. Súčasne vznikol jej papierový model a tento článok obsahuje aj pohľad do zákulisia konštrukcie vystrihovačky synagógy.

Trnavskú synagógu status quo ante postavili na Halenárskej ulici v roku 1891 podľa plánov viedenského architekta Jakuba Gartnera. Stavba s výraznou dvojvežovou fasádou dnes slúži pre potreby Galérie Jána Koniarka. Rekonštrukcia synagógy sa uskutočnila v roku 2015 a trvala osem mesiacov. Trnavský samosprávny kraj (zriadovateľ Galérie Jána Koniarka) na ňu získal finančné prostriedky z európskych fondov a štátneho rozpočtu vo výške 778 tisíc eur.

Konštrukčné práce Juraja Gonšora na vystrihovačke v mierke 1:200 začali na jar 2014. Postupne som zlepil tri betastavby - v máji 2014, v októbri 2014 a v januári 2016. Nasledujúce fotografie zachytávajú porovnanie jednotlivých betastavieb.

Fotografie tretej betastavby išli na obálku vystrihovačky do tlače. Model vydala vo februári 2016 trnavská firma SVAP - Štefan Posinger. Vystrihovačka je v ponuke českých modelárskych e-shopov, zakúpiť sa dá aj v trnavskej modelárskej predajni Angus alebo priamo u vydavateľa. Stredne zložitá vystrihovačka má rozsah 2,2 strany A4 a nasledujúce fotografie predstavujú model postavený z ofsetového vydania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?