Skanzen slovenskej dediny v Martine

Autor: Miroslav Lisinovič | 16.6.2016 o 7:03 | (upravené 20.6.2016 o 8:27) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1403x

V najväčšej slovenskej národopisnej expozícii v prírode Jahodníckych hájov stojí 150 objektov, ktoré prezentujú ľudové bývanie, život a kultúru v regiónoch Orava, Kysuce-Podjavorníky, Liptov a Turiec.

Skanzen začalo budovať Slovenské národné múzeum v Martine v druhej polovici 60. rokov 20. storočia. Ako prvý bol sprístupnený región Orava, jeho výstavba prebiehala v rokoch 1968-1972 a 1980-1984.

Výstavba objektov v regióne Kysuce - Podjavorníky prebiehala v rokoch 1975-1987. Kultúru a ľudové staviteľstvo obyvateľov Kysúc, Javorníkov, stredného Považia, Žilinskej a Rajeckej kotliny reprezentuje aj sprístupnená kópia objektu školy z Petrovíc.

Hlavná výstavba objektov regiónu Liptov sa uskutočnila v rokoch 1974 až 1985, prvé dve usadlosti boli pre návštevníkov sprístupnené v roku 2005.

Skanzen v cieľovej koncepcii nie je stále dobudovaný, výstavba sa značne spomalila po roku 1989 z finančných dôvodov. Jednou z doteraz nerealizovaných expozícií je podunajský kultúrno-územný celok, ktorého súčasťou mala byť aj rekonštrukcia viacerých mlynov. 

Výstavba regiónu Turiec prebiehala v rokoch 1974-1990, pričom v zmysle pôvodného zámeru a výberu expozičných objektov región ešte nie je stavebne ukončený.

V tomto článku som predstavil iba niektoré objekty z najväčšieho skanzenu ľudovej architektúry na Slovensku. Na jeho bližšiu prehliadku si treba vyčleniť aspoň pol dňa, určite stojí za to. Prehľad akcií, vstupné, otváracie hodiny a ďalšie informácie o skanzene možno nájsť napríklad tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?