Skanzen vo Svidníku

Autor: Miroslav Lisinovič | 21.7.2016 o 11:01 | Karma článku: 6,39 | Prečítané:  684x

Národopisná expozícia v prírode dokumentuje vývoj ľudovej architektúry a podáva ucelenú predstavu základných životných podmienok bývania rusínsko-ukrajinského etnika v oblasti severovýchodného Slovenska.

Skanzen je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku. V tomto článku predstavím vo fotografiách predovšetkým hlavné typy obydlí v skanzene. Okrem nich sú v expozícii zastúpené všetky druhy tradičných hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. 

Gréckokatolícky Chrám sv. Paraskievy z roku 1766 stál pôvodne v obci Nová Polianka (Mergeška). Ešte pred druhou svetovou vojnou si veriaci v obci vybudovali nový murovaný chrám. Opustená drevená cerkov bola poznačená vojnovými udalosťami a vyžadovala si neodkladne rozsiahlu rekonštrukciu a záchranu. V roku 1961 zrubovú stavbu rozobrali a previezli do skanzenu vo Svidníku. Pre nedostatok finančných prostriedkov postavili až v roku 1986 podľa presných nákresov už len jej vernú kópiu. 

Vo svidníckom skanzene sa nachádza takmer 50 tradičných stavieb. Skanzen je otvorený celoročne, bližšie informácie o otváracej dobe sú tu.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?