Milovať znamená slúžiť

Autor: Miroslav Lisinovič | 13.1.2008 o 11:34 | Karma článku: 16,24 | Prečítané:  7524x

Žakovce. Názov jednej malej dedinky pod Tatrami. Takých je na Slovensku veľa. Táto je však niečím odlišná od ostatných. Nachádzajú tu domov súdne trestaní, slobodné mamičky, starí ľudia na vozíčku i bezdomovci.

1.JPG
 
Marián Kuffa, kňaz a realizátor myšlienky pomoci blížnym, o bezdomovcoch však nikdy nehovorí inak ako o „jeho chlapcoch“. S kamošom sme sa vybrali zistiť niečo viac o človeku ktorého zapálenie je v dnešnom svete pre vačšinu ľudí prinajmenšom "divné".
10.JPG
 
Božie volanie k tejto činnosti pocítil už ako seminarista. Krátko po páde bývalého režimu začal s biskupským požehnaním budovať dielo, ktoré prináša kúsok neba na Zem medzi najbiednejších. Ako dodáva, v ťažkých chvíľach pohľad na zarámovaný obraz so súhlasným požehnaním biskupa, zástupcu Ježiša Krista na Zemi, dodá istotu, že koná to, čo od neho Boh žiada.
16.JPG
 
Prechádzame areálom, ktorý neustále zveľaďujú ruky dvoch kňazov, dobrovoľníkov a najmä ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj život. V Inštitúte Krista Veľkňaza sa nachádza asi 200 ľudí a dennodenne prichádzajú noví. Byť svedkom prijatia bezdomovca, ktorý ešte v noci spal v Poprade na železničnej stanici a trasie sa celý od zimy, je silný zážitok.
5.JPG
 
S každým človekom, ktorého stretneme v areáli, prehodí náš sprievodca zopár slov, povzbudí, usmerní. V každom vidí vlastného brata či sestru. A je úplne jedno či ide o malé dieťa, bezdomovca alebo viackrát súdne trestaného.
2.JPG
 
3.JPG
 
Priestory sa nájdu aj na oddych. Práve sme vyrušili dvoch hráčov v zapálení pre stolný tenis.
18.JPG
 
Ideme pozrieť mamičky s deťmi. S izieb sa ozýval už s diaľky detský smiech i spev. Ešte nedávno boli títo ľudia na ulici...
6.JPG
 
7.JPG
 
8.JPG
 
9.JPG
 
Svoje miesto tu majú aj zdravotne ťažko postihnutí.
12.JPG
 
Túto zimu zmajstroval so "svojimi chlapcami" pre obec verejné klzisko, ktoré veľmi napomohlo zblíženiu ľudí s Inštitútu a dediny. Dodáva, že "nemiluje" slovami, ale činmi.
13.JPG
 
14.JPG
 
Správca rímsko-katolíckej farnosti Žakovce sa nezaprie i veľkou láskou ku koňom. Ako perličku nám prezradil, že zvykne na koni cváľať aj do 30 km vzdialenej Levoče. Pýtate sa prečo?....keď na človeka dopadá tieň ťažkostí, najlepším liekom je čerpať silu priamo pred tvárou Levočskej Panny...
4.JPG
 
15.JPG
 
Najtichším miestom v areáli sú dve kaplnky. Pri pohľade na kríž nás utvrdzuje v tom, že milovať znamená predovšetkým slúžiť druhým. Bez nároku na odmenu. Prirovnáva seba s pokorou k špičke dlátika, s ktorým umelec vytesáva sochu. Umelec, to je Duch svatý. Údery kladivom po dlátiku sú modlitby ľudí skúšaných ťažkosťami. Socha predstavuje dielo ktoré je výsledkom činnosti sochára. Bez umelca a kladiva by sa socha nedala urobiť.
17.JPG
 
11.JPG
 
Čo dodať na záver?...možno slová ktoré sú pre Mariána Kuffu životným mottom:

"Milujte ľudí takých akí sú.

Čím menej si to zaslúžia, tým viac ich milujte.

Nemilujte ich podľa veľkosti ich zásluh, ale podľa veľkosti ich potrieb."

 

Amen.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?