Putovanie po slovenských Kalváriách XXXV - Levice

Autor: Miroslav Lisinovič | 4.11.2008 o 21:50 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  3831x

Čerstvo posvätená uplynulé leto. Jedna z najnovších slovenských Kalvárií stojí v novej podobe na miestach, kde bola v minulosti ťažko poškodená a zdevastovaná jej predchodkyňa...

01.JPG

Kalváriu nájdeme na miernom kopci na severnej strane mesta

04.JPG

Pravdepodobne už od začiatku 18. storočia tu stála Kaplnka Povýšenia sv. kríža ohradená múrom, v ktorom boli tri kamenné kríže aj drevená zvonica.

09.JPG

22.JPG

Okolo roku 1800 dostala kaplnka podobu kostolíka

02.JPG

V 19. storočí pribudlo pravdepodobne päť samostatných zastavení. Históriu pripomína súčasným návštevníkom Kalvárie aj pamätný kameň pri vstupe do obnovovaného areálu.

03.JPG

Až do druhej svetovej vojny bola levická Kalvária v zachovalom stave. Začiatok jej konca nastal po oslobodzovacích bojoch v závere vojny, kedy bola ťažko zdevastovaná.

07.JPG

Po vojne používali obyvatelia murivo z poškodených objektov ako stavebný materiál na opravu svojich domov. Zostali len malé zvyšky múrov kostolíka a ohrady.

06.JPG

05.JPG

Na pozostatkoch niekdajšej Kalvárie vyrástla počas tohtoročných letných dní Kalvária nová.

11.JPG

Revitalizáciu levickej Kalvárie zabezpečilo Občianske združenie Patrimonium servandi

12.JPG

Bolo postavených 14 Kaplniek Krížovej cesty a ošetrené torzo historického kostolíka Povýšenia sv. kríža z 18. storočia.

10.JPG

Kalvária bola posvätená 27. júla 2008 a slávnostnú bohoslužbu uprostred prírody celebroval Mons. Vladimír Farkaš, riaditeľ Biskupského úradu v Banskej Bystrici.

13.JPG

Obnova areálu však ešte nieje ani zďaleka dokončená. V nádvorí kostolíka minulý režim umiestnil rádiotelekomunikačnú vežu.

14.JPG

Jej oceľová konštrukcia sa premení na vyhliadkovú vežu so sedemmetrovým krížom na jej vrchole, ktorý bude v noci osvetlený.

16.JPG

Projekt revitalizácie duchovného a zároveň oddychovo-rekreačného areálu levickej Kalvárie ešte predpokladá parkové úpravy, vybudovanie náučného chodníka, vyhliadkových terás a ochranného múru.

15.JPG

19.JPG

17.JPG

18.JPG

Levické činžiaky sa strácajú v opare

21.JPG

23.JPG

Kalvária v Leviciach je živým dôkazom, že aj v dnešnej dobe nachádzajú tieto sakrálne súbory v tichom prostredí svoje miesto...

20.JPG


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?