Putovanie po slovenských Kalváriách CIV - Špania Dolina

Autor: Miroslav Lisinovič | 9.7.2009 o 12:20 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  3723x

Pri mojich potulkách Kalváriami som zažil už kadečo. Pátranie po pozostatkoch niekdajšej Kalvárskej cesty ma priviedlo až do hustých lesov v okolí malej horskej obce. Kvôli nebezpečenstvu stretnutiu s medveďmi som jednu kaplnku dokonca vynechal...

Image020.jpg

Druhá najstaršia Kalvária na Slovensku má jedno prvenstvo - jej prvé a posledné zastavenie delí spolu 11 kilometrov. Po jej stopách sa vydáme od farského kostola v centre Banskej Bystrice...

Image019.jpg

Prvé zastavenie Kalvárskej cesty tvorilo súsošie Krista modliaceho sa na Olivovej hore. Celodenné procesie vo Veľkom týždni vychádzali práve odtiaľto a viedli cez Medený Hámor, Kostiviarsku, Jakub až na Španiu Dolinu.

Image021.jpg

Kalvárska cesta bola postavená v súvislosti s prosbami za odvrátenie tureckého nebezpečenstva okolo roku 1665, počas pôsobenia jezuitov na Španej Doline. Zastavenia sú dnes v rôznych stupňoch zachovania a predstavujú jednoduché stĺpovité niky, ukončené trojuholníkovou strieškou.

Image001.jpg

Po úvodnom zastavení pri farskom kostole nájdeme druhé v Kostiviarskej popri hlavnej ceste, pod novovybudovaným cestným nadjazdom. Kedysi predstavovalo výjav Ježiš nesie kríž.

Image002.jpg

Tretia kaplnka s pôvodným výjavom Pán pod krížom stojí pri rovnakej ceste v miestnej časti Jakub - Nový Svet.

Image005.jpg

Image003.jpg

Image004.jpg

Ďaľšie dve zastavenia sa nenachádzajú popri asfaltovej ceste, odbočujúcej v Úľanke a vedúcej na Španiu Dolinu, ale na opustenom starom chodníku v hustých lesoch.

Image008.jpg

Podľa slov miestnych, do tunajších lesov je najlepšie ísť v skupine a s puškou, výskyt medveďov tu je bežný. Keďže moju výbavu tvoril najviac tak fotoaparát, uskromnil som sa a pohľadal som len jedno zastavenie, na hranici lesa.

Image007.jpg

Toto v poradí štvrté zastavenie Kalvárskej cesty tvorí Kaplnka Ukrižovania Pána. Nachádza sa na konci lúky nad portálom železničného tunela, ktorý vyúsťuje pri rázcestí na Španiu Dolinu v Úľanke.

Image006.jpg

Šiestym zastavením sú tri kríže s Ukrižovanými, stojace na kopci nad cestou, tesne pred začiatkom Španej Doliny.

Image010.jpg

Image012.jpg

Image011.jpg

Príroda je v týchto končinách nádherná...

Image009.jpg

Siedme zastavenie Pána Ježiša skladajú z kríža sa nachádza už na začiatku obce

Image013.jpg

Pôvodný výjav dnes pripomína malá soška Piety

Image014.jpg

A sme po 11 kilometroch v závere Kalvárskej cesty. V centre Španej Doliny nájdeme Svätý hrob jeruzalemského typu, ktorý sa ako jediný na Slovensku zachoval do dnešných dní.

Image015.jpg

V interiéri sa nachádza jednoduchý oltár s obrazom Ukladania do hrobu a sochou mŕtveho Krista.

Image016.jpg

Táto Kalvárska cesta so svojimi ôsmimi zastaveniami dnes už upadla do zabudnutia takmer úplne. Nech k jej pripomenutiu slúži aj tento článok!

Image017.jpg

Image018.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marián Leško

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Ako sa tu robí veda pod patronátom SNS.

EKONOMIKA

Problém s brexitom môže mať žilinská Kia. Ktoré firmy sú ohrozené?

Británia má odísť už koncom marca.


Už ste čítali?