Kláštor premonštrátov v Jasove

Autor: Miroslav Lisinovič | 29.7.2009 o 11:07 | Karma článku: 10,14 | Prečítané:  3021x

Obec v juhozápadnej časti košickej kotliny sa môže pochváliť rozsiahlym kláštorným komplexom, dokončeným v roku 1766. Jedna z najvýznamnejších barokových pamiatok na Slovensku sa v súčasnosti podrobuje rekonštrukcii...

Image001.jpg

Kláštor tu stál už v roku 1228 a bol pravdepodobne z dreva. Neskôr ju nahradila kamenná budova, ktorá bola po viacerých prestavbách nakoniec v 40. rokoch 18. storočia zbúraná, aby uvoľnila miesto dnešnému komplexu.

Image006.jpg

Pôdorys budov je v tvare štvorca s centrálne umiestneným kostolom, ktorý rozdeľuje komplex na dve krídla - konvent a prelatúru. Obidve krídla uzatvárajú dvory so štvorcovým pôdorysom, ktoré slúžili ako záhrady pre meditáciu.

Image003.jpg

Veže Kostola sv. Jána Krstiteľa v súčasnosti dostávajú novú fasádu

Image002.jpg

Novodobá história kláštora je dosť pohnutá. Počas totalitného režimu tu dva roky väznili cirkevných predstaviteľov, neskôr 350 rehoľných sestier. Napokon tu našli domov pacienti s mentálnym postihnutím a v roku 1990 bol celý areál vrátený premonštrátom.

Image009.jpg

Medzi smutné udalosti dejín kláštora patrí vyhoretie Kostola sv. Jána Kristeľa v roku 1970. Poškodené boli aj vzácne fresky v jeho interiéri.

Image005.jpg

Súčasťou komplexu je aj rozsiahla kláštorná knižnica, ktorá obsahuje okolo 80 tisíc zväzkov z odboru teológie, filozofie, prírodovedy, zemepisu, histórie a medicíny.

Image007.jpg

Rozsiahla kláštorná okrasná záhrada je svojou pravidelnou kompozíciou jediná tohto druhu na Slovensku. Po obidvoch stranách ju lemuje 4,5 metra vysoká hrabová stena. Záhrada, rovnako ako aj kláštor, však nie je v súčasnej dobe prístupná verejnosti.

Image008.jpg

Jedna zaujímavosť na záver: kláštorná budova má 365 okien, 12 veľkých komínov a 4 vchody...

Image004.jpg

Image010.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?