Hrad Strečno

Autor: Miroslav Lisinovič | 27.8.2009 o 16:46 | Karma článku: 12,49 | Prečítané:  4449x

V minulosti najbezpečnejšia pevnosť horného Považia stojí na strmej skale proti toku Váhu na jeho ľavom brehu. Zo zrekonštruovanej hradnej zrúcaniny na začiatku strečnianskej tiesňavy sú nezabudnuteľné najmä výhľady...

27.JPG

Strečniansky hrad návštevník nájde pri rovnomennej obci, vzdialenej asi 12 km východne od Žiliny. Hrad existoval už v 13. storočí a bol založený Matúšom Čákom.

Image022.jpg

Image001.jpg

Image003.jpg

Hrad plnil svoju strategickú obrannú funkciu až do roku 1674. Vtedy bol zbúraný na príkaz cisára Leopolda, keďže poskytoval ochranu Thökölyho povstalcom. Počas štyroch storočí existencie vystriedal viacerých majiteľov, z ktorých môžme spomenúť Jána Korvína, Jána Zápoľského či rod Vešeléniovcov.

Image005.jpg

Image011.jpg

Súčasťou expozície je aj ľahké poľné delo z polovice 17. storočia

Image002.jpg

Pred zničením hradu bolo z neho odvezené celé zariadenie. O 15 rokov neskôr boli ruiny hradu preskúmané a v hradnej krypte pod kaplnkou bola objavená rakva so Žofiou Bošňákovou, manželkou jedného z majiteľov hradu, Františka Vešeléniho. Aj po 45 rokoch bolo jej telo v neporušenom stave. Keďže bol hrad neobývaný, telo bolo prevezené do kostola v Tepličke nad Váhom a vystavené pre pútnikov v sklenenej rakve. Jeho neporušenosť spolu s faktom, že Žofia si vymodlila obrátenie svojho manžela a pomáhala chudobným, viedla k procesu blahorečenia. Pri dramatických okolnostiach boli však telesné pozostatky 1. apríla 2009 zničené.

Image014.jpg

V hradnom interiéri zaujme modelová podoba strečnianskeho hradu v 17. storočí

Image012.jpg

Image013.jpg

Nákladná rekonštrukcia hradu sa uskutočnila v 90. rokoch 20. storočia a hrad bol sprístupnený verejnosti. Úplne sa zrekonštruovala hlavná brána, hlavná veža, južný palác, severný palác a kaplnka. Z väčšej časti sa doplnili severná veža a predbránie, čiastočne východný palác, parkánová hradba a delové opevnenie.

Image018.jpg

Image016.jpg

Strečnianske železničné mosty cez Váh spoza hradných okien

Image017.jpg

Dominantu hradu tvorí hlavná veža

Image015.jpg

Výhľady z výšky 140 metrov nad hladinou Váhu

Image019.jpg

Na vrchole hlavnej veže je slovenská zástava

Image020.jpg

Panoramatický pohľad na obec Strečno

Image009.jpg

Na druhom brehu Váhu je Varín. V úrovni pod jeho farským kostolom je vidieť žltá budova školiaceho strediska ŽSR SIP Strečno (Stredisko internátnej prípravy Železníc Slovenskej republiky) - miesto môjho súčasného prechodného pobytu.

Image008.jpg

V ľavej časti fotografie je pomník padlým sovietskym a francúzskym partizánom v 2. svetovej vojne, ktorí padli pri bojoch v strečnianskej úžine.

Image010.jpg

Lávka pre peších cez Váh spája obce Strečno a Nezbudskú Lúčku. Automobily môžu využiť kompu.

Image007.jpg

Z hradu je vidieť hocičo. Aj zrýchlený vlak z Banskej Bystrice do Žiliny...

Image006.jpg

Pár praktických informácii na záver: hrad je prístupný verejnosti denne od polovice marca do konca októbra. Vstupné pre dospelých je 2 Eur.  Deti, študenti a dôchodcovia zaplatia 1 Eur. Poplatok 1 Eur za fotoaparát sa bohato vráti vo výhľadoch, ktoré je možné odtiaľto zachytiť...

Image004.jpg

Image021.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína

Nahrávka korešponduje so spisom zverejneným pred ôsmimi rokmi.

Nahrávka Gorily: Malchárek a Haščák hovoria o províziách

Jirko Malchárek je jedným z hlavných aktérov kauzy Gorila.


Už ste čítali?