Sečovská strela na okružnej jazde východným Slovenskom

Autor: Miroslav Lisinovič | 28.9.2011 o 20:03 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  2465x

Slnečnú sobotu 24. septembra bol vypravený mimoriadny historický vlak so zaujímavou trasou. Okrem jazdy po trati Trebišov - Vranov nad Topľou so zastavenou osobnou dopravou, zapózoval fotografom okrem iných miest aj na výnimočnom stavebnom diele našich predkov - Hanušovskom viadukte.

Tento rok viedla okružná trasa z Košíc cez Trebišov, Sečovce, Vranov nad Topľou, Kapušany pri Prešove, Prešov a Kysak do Košíc - čiže v opačnom smere ako na prvom ročníku akcie v roku 2010.

Image001.jpg

Súprava, pozostávajúca z "Magdy" M 131.1125 a prívesného vozňa Clm 5-2145, zastavuje v Trebišove. O historický motorák z roku 1949 sa starajú členovia Klubu historických koľajových vozidiel pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach a tento rok som ho na mojom blogu už predstavil viackrát. Odkazy na reportáže z akcií košického klubu, ktorých som sa v roku 2011 zúčastnil, sú pod článkom.

Image003.jpg

Image002.jpg

Z Trebišova sa náš vlak vydal do 32 km vzdialeného Vranova nad Topľou. Na tejto trati sa už dnes pravidelným osobným vlakom cestujúci nezvezie, v roku 2003 tu bola osobná doprava zastavená...

Image006.jpg

Keďže táto železničná trať bola postavená v roku 1903, osobné vlaky tu jazdili presne 100 rokov. Posledné roky patria postupnému úpadku, nápis na staničnej budove v Sečovciach to vystihuje...

Image004.jpg

V Sečovciach bol pripravený kultúrny program - vystúpenie mestskej požiarnej dychovky či hry pre deti. Pre obyvateľov Sečoviec sa uskutočnili dve kyvadlové jazdy Sečovce - Trebišov.

Image005.jpg

Cestujúci sa tu na vlak načakajú, veď naposledy išla týmito končinami práve Sečovská strela pred rokom. Už asi nikdy nebudú pravidelne vlaky stáť na zastávkach Trebišov zastávka, Milhostov, Vojčice, Sečovce, Dvorianky, Parchovany, Sečovská Polianka, Sačurov, Vranov-Ortáše a Vranov nad Topľou predmestie. Škoda...

Image007.jpg

Fotozastávka na priecestí. Počas okružnej jazdy dlhej 164 kilometrov ich bolo hneď niekoľko.

Image008.jpg

Ešte si povedzme niečo o nákladnej doprave na trati Trebišov - Vranov nad Topľou. V súčasnosti jazdia iba manipulačné vlaky v 9 kilometrovom úseku Trebišov - Sečovce, aj to najviac jeden pár denne. Ďalej do Vranova už rok nešiel vôbec žiadny vlak, čo nám bujná vegetácia dávala jasne najavo.

Image009.jpg

Image010.jpg

Z Vranova nad Topľou pokračoval historický vlak do Kapušian pri Prešove, po trati dokončenej vo vojnovom roku 1943. V stanici Čierne nad Topľou stále existuje veľká rarita na sieti ŽSR - mechanické zriaďovacie návestidlo.

Image011.jpg

Telefónny stĺp spolu s historickou súpravou navodzuje dojem pravidelnej prevádzky na tejto trati pred niekoľkými desaťročiami...

Image012.jpg

"Magda" prechádza po impozantnom Hanušovskom viadukte. Tento 390 metrov dlhý most dostal meno po rovnomennej obci, nad ktorou vedie vo výške 40 metrov.

Image018.jpg

Výhľady z mosta...

Image013.jpg

Image014.jpg

Hanušovský gréckokatolícky Chrám blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča z roku 2003...

Image015.jpg

Image016.jpg

Mohutnosť viaduktu si človek uvedomí pri porovnaní veľkosti s vlakom...

Image017.jpg

Fotoaparáty sú pripravené, prejazd Sečovskej strely ďaľším viaduktom môže začať!

Image020.jpg

Image019.jpg

Babie leto predstavuje dokonalé svetelné podmienky na fotografovanie...

Image021.jpg

Výjazd z Nemcovského tunela. Tunel je dlhý 450 metrov a vedie pod Petíčskym sedlom.

Image022.jpg

Image023.jpg

S jazdou Sečovskej strely sa rozlúčime v Kapušanoch pri Prešove. Na snímke je pózovanie starej a novšej techniky pod Kapušanským hradom.

Image025.jpg

Image026.jpg

Image024.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf Tiposu pôjde do väzby, rozhodol Najvyšší súd

Do väzby okrem Barcziho pôjde aj exšéf IT Prelec.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico Kalavskej ukázal dvere

Kto po tejto skúsenosti podá Smeru ruku?


Už ste čítali?