Putovanie po slovenských Kalváriách CLXVI - Gbeľany

Autor: Miroslav Lisinovič | 2.11.2011 o 12:49 | (upravené 16.11.2011 o 16:48) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  2297x

Stretávam sa s častým názorom, že cirkevné pamiatky sú v súčasnosti zanedbané a na úpadku. V oblasti slovenských Kalvárií je to však mylný a neúplný pohľad.  Je pravdou, že najväčšie súbory potrebujú na opravu obrovské množstvo finančných prostriedkov, ktoré sa získavajú ťažšie. Na druhej strane však neustále vznikajú nové Krížové cesty, ktoré svojou skromnosťou stoja často mimo záujmu médií.  V dnešnom pokračovaní putovania vás zavediem do prírody neďaleko Žiliny na jednu z nich...

Image002.jpg

Najkratší a najjednoduchší prístup na Kalváriu nie je z Gbelian, ale z vedľajšej obce Nededza. Krížová cesta je totiž ukrytá v lesíku nad obcou, zvanom Dielec.

Image001.jpg

Pri vstupe do lesa je vidieť pekná panorána Žiliny...

Image003.jpg

Image004.jpg

Krížová cesta začína hneď po vstupe do lesa pri veľkom kríži. Jednotlivé zastavenia pozostávajú z mohutných vápencových kameňov z Lomu Polom, na ktorých sú osadené mramorové tabuľe s výjavmi krížovej cesty.

Image005.jpg

Image007.jpg

Hra svetla a tieňov v lese. Pri jednotlivých kameňoch je umiestnených trinásť krížov v takej polohe, ako niesol svoj kríž Ježiš.

Image006.jpg

Image008.jpg

Image009.jpg

Kalvária bola vybudovaná tento rok zásluhou predsedu urbáriátu v Gbeľanoch Ladislava Martinčeka, obyvateľov Gbelian a finančnej pomoci obyvateľov aj okolitých obcí. Krížová cesta bola posvätená v sobotu 17. septembra 2011.

Image010.jpg

Image011.jpg

Pri dvanástom zastavení je na kríži umiestnená socha Ukrižovaného, ktorá však v čase mojej augustovej návštevy ešte nebola osadená. Jej autorom je umelecký rezbár a sochár Radoslav Martinček.

Image012.jpg

Image013.jpg

Image015.jpg

Posledné - štrnáste zastavenie je ako jediné bez kríža.

Image014.jpg

Nad lesom vyčnieva vrch Straník...

Image016.jpg

Image017.jpg

Krížová cesta končí pri Kaplnke Matky Božej. Pôvodnú kaplnku so soškou Panny Márie na tomto mieste postavil po vojne Vincent Ferjanec z Nededze. Bol vďačný za to, že prežil náročnú cestu z bojiska a ukrývanie sa pred nemcami práve v týchto miestach. Kaplnku však zničila búrka a veriaci z Gbelian postavili v roku 2009 novú kaplnku.

Image019.jpg

Ku kaplnke už viedla Krížová cesta, umiestnená na stromoch. Po vybudovaní nového súboru bola stará Krížová cesta odstránená.

Image018.jpg

Prechádzka jednou z najoriginálnejších slovenských Krížových ciest v prírode je na konci...

Image020.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Vo svete píšu o nepresných testoch aj o výzve prezidentky

Únia sa môže Slovenskom inšpirovať, ak sa projekt podarí.


Už ste čítali?