Dnes premávajú električky na Hlavnú stanicu naposledy!

Autor: Miroslav Lisinovič | 1.11.2011 o 12:12 | (upravené 1.11.2011 o 14:28) Karma článku: 14,35 | Prečítané:  5203x

Od 2. novembra bude zastavená električková doprava v úseku Radlinského - Hlavná stanica z dôvodu jeho havarijného stavu. Tak sa píše v ozname, ktorý priniesli médiá minulý týždeň. Nejde však len o ďaľšiu z častých výluk bratislavského dopravného podniku, ale o významný okamih MHD v našom hlavnom meste. Podľa súčasných plánov by sa totiž mali električky vrátiť na Hlavnú stanicu už v podzemí...

Image001.jpg

Dnešnému žalostnému stavu električkovej trate Radlinského - Hlavná stanica sa nemožno čudovať. Veď od výstavby v rokoch 1979-1980 sa uskutočnili rekonštrukcie len dvoch menších úsekov. Jedného pred budovou Národnej banky Slovenska (v súvislosti s jej výstavbou) a druhého na križovaní so Šancovou ulicou (pred MS v ľadovom hokeji 2011).

Image002.jpg

Image003.jpg

Rýchlosť električiek sa z 50 km/h postupne znižovala na 15 km/h a v obratisku na Hlavnej stanici dokonca na 5 km/h, čo samozrejme znamenalo meškanie spojov. V poslednom čase dochádzalo k častým vykoľajeniam električiek a potrebná rekonštrukcia trate sa neustále odkladala z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov a aj pre plánovanú rekonštrukciu predstaničného priestoru.

Image014.jpg

Image004.jpg

V auguste a v septembri tohto roka sa uskutočnila diagnostika tratí, z ktorej vyplynulo nutné zastavenie prevádzky čo najskôr z dôvodu kritického stavu trate. V správe dopravného podniku sa uvádzajú tieto dôvody: neúnosný koľajový spodok, rozpad drevených podvalov, nefunkčné a nestabilné upevnenie koľajníc a tým rozpad geometrickej polohy koľaje, nežiadúci horizontálny a vertikálny pohyb koľajníc, vyčnievajúce zádlažbové panely nad povolenú výškovú hodnotu 30 mm nad temeno koľajnice, opotrebenie koľajníc v rovných úsekoch aj oblúkoch a početné lomy koľajníc v oblúkoch na Hlavnej stanici...

Image006.jpg

Image005.jpg

Od zajtra teda nebudú premávať všetky električkové linky, ktoré vychádzajú z Hlavnej stanice - 2, 3, 8 a 13. Tieto linky boli vytvorené začiatkom 80. rokov minulého storočia a jazdili prakticky v nezmenenej podobe 30 rokov! Vytvorené budú dve náhradné električkové linky: linka 15 vznikne spojením liniek 2 + 13 v trase Zlaté Piesky - Trnavské mýto - Vazovova - Radlinského - Obchodná - Námestie SNP - Jesenského/Šafárikovo nám. - Námestie Ľ. Štúra a linka 16 vznikne spojením liniek 3 + 8 v trase Rača - Račianske mýto - Vazovova - Trnavské mýto - Ružinov.

Image007.jpg

Image013.jpg

Pre cestujúcich je veľkým negatívom, že náhradná doprava na Hlavnú stanicu je riešená existujúcimi linkami bez ich posilnenia (!). Pri ceste do historického centra či na Obchodnú bude treba využiť už teraz preplnenú linku 93, na Trnavské mýto linky 61, 74 a 201.

Image011.jpg

Image008.jpg

Rekonštrukcia električkovej trate sa plánuje v dvoch etapách. Prvá v úseku Radlinského - Kýčerského sa uskutoční v roku 2012 s odhadovanými nákladmi 3,8 mil. eur. Druhú etapu Kýčerského - Hlavná stanica s nákladom 5 mil. eur by mal realizovať súkromný investor celého predstaničného priestoru a to až po Štefanovičovu ulicu v podzemí!

Image010.jpg

Image009.jpg

Prestavba predstaničného priestoru už bola niekoľkokrát odložená, tak dúfajme že sa uskutoční v dohľadnej dobe. Naše hlavné mesto to naozaj potrebuje, ak chce mať dôstojnú vstupnú bránu pre svojich návštevníkov. Dovtedy sa však bude cestovať na Hlavnú stanicu len autobusmi a trolejbusmi...

Image012.jpg

Fotografie v článku sú z predmetného úseku Hlavná stanica - Radlinského, ktoré som zhotovil tri dni pred zastavením prevádzky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf Tiposu pôjde do väzby, rozhodol Najvyšší súd

Do väzby okrem Barcziho pôjde aj exšéf IT Prelec.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico Kalavskej ukázal dvere

Kto po tejto skúsenosti podá Smeru ruku?


Už ste čítali?