Skutočnosť a model: záhradný pavilón Spiegelsaal v Trnave

Autor: Miroslav Lisinovič | 4.6.2013 o 12:17 | Karma článku: 11,14 | Prečítané:  3213x

Tretím dokončeným papierovým modelom trnavskej architektúry v mojej zbierke sa stala malá poschodová stavba rotundovitého tvaru, ktorá pôvodne slúžila na oddych. Bol z nej aj pekný výhľad na okolité polia a záhrady...

Image001.jpg

Vystrihovačka s rozsahom 2 strany A4 bola prvýkrát publikovaná minulý rok v marcovom čísle časopisu Ohník, neskôr vyšiel model aj samostatne vo vydavateľstve SVAP. Autorom konštrukcie vystrihovačky v mierke 1:120 je Mgr. Juraj Gonšor.

Image002.jpg

Image003.jpg

Skutočná klasicistická stavba pochádza z roku 1792. Pôvodne tvorila súčasť obytno-hospodárskeho objektu, ktorý v 20. storočí nahradila budova Mäsopriemyslu (dnes tu je predajňa siete Billa).

Image004.jpg

Image005.jpg

Z pôvodných stavieb sa zachoval iba (vtedy už schátraný) Spiegelsaal, najmä vďaka vyhláseniu za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1963. S opravou do pôvodného stavu začali súkromní majitelia v roku 2007 a od jesene minulého roka sa budujú po oboch stranách nové prístavby. Po ich dokončení, plánovanom na máj 2014, tu bude kaviareň.

Image006.jpg

Image007.jpg

Image008.jpg

Celý model pozostáva z 53 dielov. Ako možno vidieť na sprievodných fotografiách súčasného stavu skutočnej stavby, kamenné ploty zaraďujú model do obdobia pred rekonštrukciou.

Image009.jpg

Image010.jpg

Image011.jpg

Dlho prevládal mylný názor, že pavilón slúžil ako zábavný podnik pre vyššie vrstvy. Spomínaný podnik Spiegelsaal, ktorého názov časom prischol pavilónu aj celej priľahlej štvrti, stál v skutočnosti o dve parcely ďalej a zanikol pravdepodobne ešte v 19. storočí.

Image012.jpg

Image013.jpg

Image014.jpg

Porovnanie mojich trnavských modelov v rôznych pomeroch zmenšenia. "Hrubý kostol" a "Helenka" sú v mierke 1:200, Spiegelsaal vo väčšej mierke 1:120. Už čoskoro k nim pribudne ďaľší model...

Image015.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?