Z mojej papierovej dielne - motorový rušeň ČME 5

Autor: Miroslav Lisinovič | 9.5.2014 o 10:50 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  837x

Tento veľmi zjednodušený model síce neznesie porovnanie s dnešnou úrovňou papierových modelov, no mne sa spája so spomienkami na moje modelárske začiatky. Keďže môj pôvodný model z detstva zmizol v prepadlisku dejín a získal som pôvodnú vystrihovačku priamo od autora, rozhodol som sa modrú mašinku zlepiť znova...

Image001.jpg

Vystrihovačka motorového rušňa ČME5-0002 bola publikovaná v saleziánskom časopise SVETLO v januári a februári 1997. Rozsah vystrihovačky je tri a pol strany formátu B5 a autorom jej finálnej podoby pre tlač je Mgr. Tibor Bernáth.

Image002.jpg

Image003.jpg

Skutočné osemnápravové rušne boli vyrábané podnikom ČKD Praha a dodnes predstavujú najväčšie a najťahšie jednodielne rušne vyrobené na území bývalého Československa - ich hmotnosť bola 168 ton. Najprv boli v roku 1986 vyrobené dva prototypy a v roku 1990 nasledovala overovacia séria 10 kusov. Po páde komunizmu a rozpade Sovietskeho zväzu ich počet zostal definitívny, aj keď podľa pôvodných plánov sa pre ťažký posun bývalých Sovietskych železníc SŽD malo vyrobiť do roku 2000 až 2000 kusov týchto strojov! Posledné rušne dojazdili v roku 2000, prototypy boli zošrotované a iba niektoré kusy z overovacej série sú zachované do súčasnosti na Ukrajine.

Image006.jpg

Image004.jpg

Model má 33 dielov a jeho stavbu zvládne aj úplný začiatočník. Mierka modelu je problematická, proporčne totiž model nezodpovedná skutočnej predlohe. Zjednodušene sa dá povedať, že rozmery modelu sú vytvorené v mierke 1:74 okrem dĺžky rušňa. Tá je približne 1:100, čiže mašinka je trochu skrátená oproti predlohe. Pri hodnotení tohto nedostatku pamätajme na účel vystrihovačky, ktorá bola určená predovšetkým deťom.

Image005.jpg

Image007.jpg

Image008.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?