Skutočnosť a model: dom U dobrého pastiera v Bratislave

Autor: Miroslav Lisinovič | 29.5.2014 o 13:27 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1298x

Po zhotovení kolekcie papierových modelov trnavskej architektúry som sa rozhodol pre podobný projekt - v horizonte jedného roka zlepiť všetko dostupné z architektúry nášho hlavného mesta. Tretím bratislavským modelom v mojej zbierke sa stal známy dom U dobrého pastiera...

Vystrihovačka domu U dobrého pastiera bola prvýkrát publikovaná v samostatnom zošite miniZENIT v roku 1991, ktorý obsahoval aj model Michalskej veže. Neskôr boli tieto modely vydané aj v časopise Fifík, ja som lepil verziu z miniZENITu. Autorom konštrukcie vystrihovačky s rozsahom 1,2 strany A4 je Marián Hlaváč, model obsahuje 52 dielov.

Skutočná stavba stojí na Židovskej ulici naproti Dómu sv. Martina. Tento meštiansky rokokový dom bol postavený pre bratislavského obchodníka v rokoch 1760-1765. Patrí iba k niekoľkým pôvodným budovám Podhradia, ktoré sa zachovali do súčasnosti. V roku 1975 bol zrekonštruovaný a stal sa sídlom unikátnej zbierky historických hodín, ktorá je prístupná aj verejnosti. 

Zadná stena modelu je navrhnutá s fiktívnym štítom a oknami, skutočná stavba tam totiž naväzuje na ďaľšiu zástavbu ulice.

K dávnejšie postavenému Modrému kostolíku a nedávno dokončenému Kostolu sv. Mikuláša v Podhradí pribudol tretí model z Bratislavy... 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?