Putovanie po slovenských Kalváriách (192) - Ľutina

Autor: Miroslav Lisinovič | 2.9.2014 o 10:20 | (upravené 19.9.2014 o 14:00) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1425x

Na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie prebieha v ostatných rokoch intenzívna obnova a výstavba...

Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky bol dokončený v roku 1908 a v roku 1988 ho svätý Ján Pavol II. povýšil na baziliku minor, vtedy tretiu na Slovensku (po Šaštíne a Levoči). Pôvodná bazilika bola rozšírená o dve bočné lode v rokoch 2007-2009. 

V roku 2013 realizoval redemptorista o. Kamil Dráb CSsR so svojou dielňou Centro Arte niekoľko veľkých mozaík, ktoré zdobia interiér baziliky. 

Okrem svadby v Káne Galilejskej, Božieho milosrdenstva so sv. Faustínou a sv. Jána Pavla II. je kompozícia mozaík dotvorená postavami štyroch mučeníkov novodobej histórie gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Sú to blahoslavení biskupi Peter Pavol Gojdič OSBM, Teodor Romža, Vasiľ Hopko a rehoľník Metod Dominik Trčka CSsR.

Vo vynovenom areáli boli v roku 2011 dokončené dve kaplnky, z ktorých jedna je zasvätená blahoslaveným gréckokatolíckym mučeníkom - Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, Vasiľovi Hopkovi a Metodovi Dominikovi Trčkovi CSsR. Druhá kaplnka je zasvätená sv. arcibiskupovi a divotvorcovi Mikulášovi. S ním súvisí aj pútnická tradícia tohto miesta, keďže v roku 1851 sa na ľutinskej hore sv. Mikuláš zjavil Zuzane Fekete, ktorá v nedeľu miesto účasti na liturgii zbierala huby.

V roku 2011 bola dokončená aj budova s dvanástimi spovednicami.

Kamenné základy pôvodného dreveného Chrámu sv. Kozmu a Damiána, ktorý po dokončení dnešnej baziliky vyhorel. 

Krížová cesta so štrnástimi drevenými krížmi v areáli baziliky bola posvätená vladykom Mons. Jánom Babjakom SJ na odpustovej slávnosti v sobotu 16. augusta 2014. V budúcnosti pribudnú aj dvojkaplnky Cesty svetla, ktorá povedie novým chodníkom ponad areál baziliky na ľutinskú horu. 

Zaujímavým projektom v areáli baziliky je miniskanzen drevených chrámov, ktorému sa budem venovať v samostatnom článku. 

V závere krížovej cesty pri obnovenom kamennom kríži z roku 1896 je výhľad na celý areál...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Vo svete píšu o nepresných testoch aj o výzve prezidentky

Únia sa môže Slovenskom inšpirovať, ak sa projekt podarí.


Už ste čítali?