Putovanie po slovenských Kalváriách (192) - Ľutina

Autor: Miroslav Lisinovič | 2.9.2014 o 10:20 | (upravené 19.9.2014 o 14:00) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  971x

Na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie prebieha v ostatných rokoch intenzívna obnova a výstavba...

Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky bol dokončený v roku 1908 a v roku 1988 ho svätý Ján Pavol II. povýšil na baziliku minor, vtedy tretiu na Slovensku (po Šaštíne a Levoči). Pôvodná bazilika bola rozšírená o dve bočné lode v rokoch 2007-2009. 

V roku 2013 realizoval redemptorista o. Kamil Dráb CSsR so svojou dielňou Centro Arte niekoľko veľkých mozaík, ktoré zdobia interiér baziliky. 

Okrem svadby v Káne Galilejskej, Božieho milosrdenstva so sv. Faustínou a sv. Jána Pavla II. je kompozícia mozaík dotvorená postavami štyroch mučeníkov novodobej histórie gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Sú to blahoslavení biskupi Peter Pavol Gojdič OSBM, Teodor Romža, Vasiľ Hopko a rehoľník Metod Dominik Trčka CSsR.

Vo vynovenom areáli boli v roku 2011 dokončené dve kaplnky, z ktorých jedna je zasvätená blahoslaveným gréckokatolíckym mučeníkom - Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, Vasiľovi Hopkovi a Metodovi Dominikovi Trčkovi CSsR. Druhá kaplnka je zasvätená sv. arcibiskupovi a divotvorcovi Mikulášovi. S ním súvisí aj pútnická tradícia tohto miesta, keďže v roku 1851 sa na ľutinskej hore sv. Mikuláš zjavil Zuzane Fekete, ktorá v nedeľu miesto účasti na liturgii zbierala huby.

V roku 2011 bola dokončená aj budova s dvanástimi spovednicami.

Kamenné základy pôvodného dreveného Chrámu sv. Kozmu a Damiána, ktorý po dokončení dnešnej baziliky vyhorel. 

Krížová cesta so štrnástimi drevenými krížmi v areáli baziliky bola posvätená vladykom Mons. Jánom Babjakom SJ na odpustovej slávnosti v sobotu 16. augusta 2014. V budúcnosti pribudnú aj dvojkaplnky Cesty svetla, ktorá povedie novým chodníkom ponad areál baziliky na ľutinskú horu. 

Zaujímavým projektom v areáli baziliky je miniskanzen drevených chrámov, ktorému sa budem venovať v samostatnom článku. 

V závere krížovej cesty pri obnovenom kamennom kríži z roku 1896 je výhľad na celý areál...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?