Súčasnosť Katarínky a model jej podoby v 18. storočí

Autor: Miroslav Lisinovič | 12.8.2015 o 18:56 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  1088x

Pri návšteve ruín starobylého kostola s kláštorom sv. Kataríny Alexandrijskej v lesoch Malých Karpát ma prekvapila čerstvo vydaná vystrihovačka, ktorá znázorňuje hypotetickú rekonštrukciu komplexu pred jeho zrušením.

Ruiny kostola s kláštorom, zvané Katarínka, sa nachádzajú asi 20 km severne od Trnavy, neďaleko obcí Naháč a Dechtice. Z Naháča trvá túra asi 40 minút. Františkánsky kláštor tu bol založený v roku 1618 na mieste gotickej kaplnky. Postupne rozširovaný barokový komplex bol zrušený dekrétom cisára Jozefa II. v roku 1786 a odvtedy pustne.

Projekt Katarínka vznikol v roku 1995, v rámci ktorého sa mladí ľudia snažia formou letných táborov zachrániť tento kláštor pred ďalším pustnutím.

Papierový model znázorňuje hypotetickú rekonštrukciu kostola s kláštorom v jeho plnom rozkvete, niekedy na prelome 17. a 18. storočia. Rekonštrukcia vychádza z vizualizácie Katarínky od Jána Prachára (2012), ďalej z poznatkov čerpaných z diplomovej práce "Kláštor sv. Kataríny pri Dechticiach" od Martiny Matulovej (2003) ako aj z neskorších výsledkov archeologického, pamiatkového a geofyzikálneho výskumu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?