Skutočnosť a model: synagóga status quo ante v Trnave

Autor: Miroslav Lisinovič | 22.2.2016 o 9:45 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  647x

Skutočná stavba sa v minulom roku podrobila komplexnej rekonštrukcii. Súčasne vznikol jej papierový model a tento článok obsahuje aj pohľad do zákulisia konštrukcie vystrihovačky synagógy.

Trnavskú synagógu status quo ante postavili na Halenárskej ulici v roku 1891 podľa plánov viedenského architekta Jakuba Gartnera. Stavba s výraznou dvojvežovou fasádou dnes slúži pre potreby Galérie Jána Koniarka. Rekonštrukcia synagógy sa uskutočnila v roku 2015 a trvala osem mesiacov. Trnavský samosprávny kraj (zriadovateľ Galérie Jána Koniarka) na ňu získal finančné prostriedky z európskych fondov a štátneho rozpočtu vo výške 778 tisíc eur.

Konštrukčné práce Juraja Gonšora na vystrihovačke v mierke 1:200 začali na jar 2014. Postupne som zlepil tri betastavby - v máji 2014, v októbri 2014 a v januári 2016. Nasledujúce fotografie zachytávajú porovnanie jednotlivých betastavieb.

Fotografie tretej betastavby išli na obálku vystrihovačky do tlače. Model vydala vo februári 2016 trnavská firma SVAP - Štefan Posinger. Vystrihovačka je v ponuke českých modelárskych e-shopov, zakúpiť sa dá aj v trnavskej modelárskej predajni Angus alebo priamo u vydavateľa. Stredne zložitá vystrihovačka má rozsah 2,2 strany A4 a nasledujúce fotografie predstavujú model postavený z ofsetového vydania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?