Skanzen vo Svidníku

Autor: Miroslav Lisinovič | 21.7.2016 o 11:01 | Karma článku: 6,39 | Prečítané:  1432x

Národopisná expozícia v prírode dokumentuje vývoj ľudovej architektúry a podáva ucelenú predstavu základných životných podmienok bývania rusínsko-ukrajinského etnika v oblasti severovýchodného Slovenska.

Skanzen je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku. V tomto článku predstavím vo fotografiách predovšetkým hlavné typy obydlí v skanzene. Okrem nich sú v expozícii zastúpené všetky druhy tradičných hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. 

Gréckokatolícky Chrám sv. Paraskievy z roku 1766 stál pôvodne v obci Nová Polianka (Mergeška). Ešte pred druhou svetovou vojnou si veriaci v obci vybudovali nový murovaný chrám. Opustená drevená cerkov bola poznačená vojnovými udalosťami a vyžadovala si neodkladne rozsiahlu rekonštrukciu a záchranu. V roku 1961 zrubovú stavbu rozobrali a previezli do skanzenu vo Svidníku. Pre nedostatok finančných prostriedkov postavili až v roku 1986 podľa presných nákresov už len jej vernú kópiu. 

Vo svidníckom skanzene sa nachádza takmer 50 tradičných stavieb. Skanzen je otvorený celoročne, bližšie informácie o otváracej dobe sú tu.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína

Nahrávka korešponduje so spisom zverejneným pred ôsmimi rokmi.


Už ste čítali?