Kryžių kalnas

Autor: Miroslav Lisinovič | 7.8.2017 o 11:10 | (upravené 7.8.2017 o 16:31) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  436x

Hora krížov v Litve je nielen kresťanským pútnickým miestom, ale aj symbolom odporu Litovcov voči okupačnému sovietskemu režimu.

Hora krížov (litovsky Kryžių kalnas) sa nachádza 10 kilometrov severne od litovského mesta Šiauliai. Tento umelý pahorok, na ktorom stojí viac ako päťdesiat tisíc krížov, je dnes cieľom turistov a pútnikov z celého sveta. 

Podľa archeologických nálezov stál v blízkosti dnešného pahorku v 14. storočí hrad livonských rytierov. Prvé kríže boli na mieste vztýčené v prvej polovici 19. storočia na pamiatku obetí poľského novembrového povstania z roku 1831, ktoré tam pochovali. Nasledovalo pochovanie obetí ďalšieho poľského povstania, januárového povstania z roku 1863.

Na začiatku 20. storočia bolo na mieste približne 100 krížov a ich počet vďaka domácim a zahraničným pútnikom neustále rástol. V čase, keď bola Litva súčasťou Sovietskeho zväzu, sa vládnuci režim pokúsil miesto ako nežiadúci náboženský a národný symbol opakovane zlikvidovať. Kríže boli niekoľkokrát zničené buldozérmi, prvý raz v roku 1961, ale miestni obyvatelia ich vždy znova vztýčili. Keď nastalo uvoľnenie politických pomerov po roku 1985, Sovietsky zväz sa vzdal snahy zničiť toto miesto. 

Genius loci tohto miesta je neopísateľný a fotoaparátom nezachytiteľný, ešte umocnený počas našej návštevy miernym mrholením...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Haščák hovoril o finančnej pomoci Smeru

Viaceré redakcie dostali nahrávku Gorily.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Slovensko už počúva Gorilu, Penta ju neumlčí

Haščák sa pokúšal riadiť štát bez toho, aby ho tým poveril čo i len jeden volič.


Už ste čítali?