Skutočnosť a model: kostol a kaplnka v Porube

Autor: Miroslav Lisinovič | 4.9.2017 o 8:47 | Karma článku: 3,92 | Prečítané:  447x

Najcennejšími pamiatkami obce v okrese Prievidza je ranogotický Kostol sv. Mikuláša a Kaplnka Panny Márie z roku 1885 v lese nad obcou. V tomto článku predstavím aj papierové vystrihovačky týchto dvoch stavieb.

Kostol stojí vo vyvýšenej polohe v obci - v opevnenom areáli obkolesený stromami, ktoré komplikujú fotenie. Stavba slúži ako filiálny chrám farnosti Rímskokatolíckej cirkvi v Lazanoch. Kostolík postavili vo vyvýšenej polohe niekedy v prvej tretine 14. storočia, možno už na prelome 13. a 14. storočia, ako jednoloďovú stavbu s kvadratickým presbytériom, západnou vežou a severnou sakristiou. Začiatkom 15. storočia sa realizovala obnova objektu, v rámci ktorej vyzdobili interiér dodnes zachovanými freskami. Renesančne objekt upravili v polovici 17. storočia, keď loď dostala maľovaný kazetový strop. V roku 1660 objekt prevzali do užívania protestanti, ktorí ho doplnili o drevenú tribúnu. Dnešnú podobu nadobudol kostolík v priebehu minulého storočia, keď postupne pribudla murovaná predsieň pred západným vstupom a bočné priestory pri veži. V rokoch 1997–98 sa uskutočnil reštaurátorský prieskum celého kostola, ktorého výsledkom bol okrem iného aj objav viacerých, dovtedy neznámych, nástenných malieb v lodi. Až do roku 2009 trvala následná komplexná obnova, zahŕňajúca reštaurovanie fresiek, dreveného stropu, kazateľnice i reštaurovanie viacerých architektonických článkov. Vystrihovačka kostola vznikla na objednávku Občianskeho združenia Svätý Mikuláš, ktoré sa stará o skutočnú stavbu.

Kaplnka Panny Márie z roku 1885 sa nachádza v lese nad obcou. Končí pri nej krížová cesta, moja reportáž z jej návštevy je tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE LUBOŠ PALATA

Česko sa stalo základňou vietnamskej rozviedky

Únos je len špičkou ľadovca.

KOŠICE KORZÁR

Účtovník mafiánskeho klanu chce pôsobiť ďalej na Slovensku

Pre klan kúpil hotel v Tatrách. Košice si vybrali pre lety do Nemecka.


Už ste čítali?