Skutočnosť a model: kostol a kaplnka v Porube

Autor: Miroslav Lisinovič | 4.9.2017 o 8:47 | Karma článku: 3,92 | Prečítané:  486x

Najcennejšími pamiatkami obce v okrese Prievidza je ranogotický Kostol sv. Mikuláša a Kaplnka Panny Márie z roku 1885 v lese nad obcou. V tomto článku predstavím aj papierové vystrihovačky týchto dvoch stavieb.

Kostol stojí vo vyvýšenej polohe v obci - v opevnenom areáli obkolesený stromami, ktoré komplikujú fotenie. Stavba slúži ako filiálny chrám farnosti Rímskokatolíckej cirkvi v Lazanoch. Kostolík postavili vo vyvýšenej polohe niekedy v prvej tretine 14. storočia, možno už na prelome 13. a 14. storočia, ako jednoloďovú stavbu s kvadratickým presbytériom, západnou vežou a severnou sakristiou. Začiatkom 15. storočia sa realizovala obnova objektu, v rámci ktorej vyzdobili interiér dodnes zachovanými freskami. Renesančne objekt upravili v polovici 17. storočia, keď loď dostala maľovaný kazetový strop. V roku 1660 objekt prevzali do užívania protestanti, ktorí ho doplnili o drevenú tribúnu. Dnešnú podobu nadobudol kostolík v priebehu minulého storočia, keď postupne pribudla murovaná predsieň pred západným vstupom a bočné priestory pri veži. V rokoch 1997–98 sa uskutočnil reštaurátorský prieskum celého kostola, ktorého výsledkom bol okrem iného aj objav viacerých, dovtedy neznámych, nástenných malieb v lodi. Až do roku 2009 trvala následná komplexná obnova, zahŕňajúca reštaurovanie fresiek, dreveného stropu, kazateľnice i reštaurovanie viacerých architektonických článkov. Vystrihovačka kostola vznikla na objednávku Občianskeho združenia Svätý Mikuláš, ktoré sa stará o skutočnú stavbu.

Kaplnka Panny Márie z roku 1885 sa nachádza v lese nad obcou. Končí pri nej krížová cesta, moja reportáž z jej návštevy je tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ja si tú hodnosť zaslúžim. Fenomén z Danka urobili výložky

Brbty mimo kamery nerobí, tvrdia jeho známi.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Až Marrákeš otvoril Lajčákovi oči

Miroslav Lajčák si kampaň zrejme neskúša.


Už ste čítali?