Z mojej papierovej dielne: zaniknuté veľkomoravské kostoly na území Bratislavy

Autor: Miroslav Lisinovič | 2.11.2017 o 8:56 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  286x

Zaniknuté sakrálne stavby z obdobia Veľkej Moravy som si chcel postaviť z papiera už dávno. Problém bol však v tom, že doteraz nebolo čo lepiť. To sa zmenilo až v roku 2017.

Dostal som totiž možnosť urobiť betastavby trom stavbám na území Bratislavy od Juraja Gonšora - baziliku na hradnom vrchu a dve verzie kostola na Devíne.

Vystrihovačky majú jednoduchú grafiku, mierka bola zvolená 1:200. Ide o vybrané varianty z viacerých hypotetických rekonštrukcií týchto budov, keďže do súčasnosti sa zachovali len pôdorysy základov (v prípade baziliky ešte k tomu neúplné).

Vystrihovačka veľkomoravského kostola na Devíne vznikla v dvoch variantách, vzájomne sa odlišujúcich spôsobom spracovania terénu (plochý - zapustený), výškou stien, farbou a rozmiestnením okien a iným rozmiestnením dverí.

Kostoly boli postavené v 9. storočí a zanikli už v 10. storočí. Viac informácií o týchto sakrálnych stavbách je na webe apsidy tu a tu. Pekná 3D vizualizácia kostola na Devíne je tu. Papierové vystrihovačky v tomto článku ešte neboli nikde publikované, o ich vydaní budem na mojom blogu informovať. V budúcnosti by mohli prísť na rad ďalšie zaniknuté stavby z veľkomoravského obdobia, najmä v regióne Mikulčíc je z čoho vyberať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Vlhová: Moja nervozita sa dala krájať. Drobné chyby ma stáli medailu

Viem, že mám v zjazde zlozvyky zo slalomu. Robím veci, ktoré nemôžem, hovorí slovenská zjazdárka Petra Vlhová.

DOMOV

Hovorili sme s Babindolčanmi: Bohatí susedia ich prekvapili

Ľuďom v Babindole sa nepáči, ak sa o nich hovorí ako o bohatej dedine.

ŠPORT

Vlhová dosiahla životný úspech, v kombinácii skončila piata

Zlato si vyjazdila Švajčiarka Michelle Gisinová.


Už ste čítali?