Z papiera: Michalská veža s meštianskymi domami v Bratislave a anténne stožiare J. Murgaša

Autor: Miroslav Lisinovič | 22.11.2017 o 8:02 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  441x

Zlepil som jednu z dominánt historického centra Bratislavy a rádiotelegrafické stožiare slovenského vynálezcu v amerických mestách Wilkes-Barre a Scranton.

Papierový model Michalskej veže s meštianskymi domami je zložený z dvoch vystrihovačiek. Veža bola vydaná v roku 1991 v magazíne miniZENIT, autorom jej konštrukcie v neuvedenej mierke je Marián Hlaváč. Doplnok vo forme dvoch susedných meštianskych domov nakreslil v roku 2015 Tomáš Hobzík, vystrihovačka sa dá stiahnuť tu.

Zlepil som si aj stále málo známy papierový model anténnych stožiarov slovenského vynálezcu a priekopníka rádiotelegrafie, ktoré boli postavené v rokoch 1905 - 1906 v dvoch mestách USA: Wilkes-Barre a Scranton. Vystrihovačku s rozsahom 2,5 strany A4 od Ladislava Badalca vydalo Slovenské národné múzeum v roku 2010 z príležitosti výstavy Majstri ducha. Stožiare v mierke 1:200 sú vysoké cca 31 cm.

Jozef Murgaš - katolícky kňaz, vynálezca, organizátor duchovného a kultúrneho života amerických Slovákov, po štúdiu teológie študoval maliarstvo na akadémiách v Budapešti a Mníchove. Vo svojom pôsobisku v USA namaľoval okolo dvadsať obrazov a približne toľko malieb a kresieb po ňom zostalo i na Slovensku. Murgašovou záľubou bola aj experimentálna fyzika. Koncom 19. storočia sa začal venovať zdokonaleniu rádiotelegrafie. Už v roku 1903 prihlásil svoj prvý patent tzv. "tón-systém". Na základe dosiahnutých výsledkov ho finančne podporila spoločnosť Universal Ether Telegraph Co., ktorá mu postavila laboratórium aj vysielacie a prijímacie anténové stožiare v mestách Wilkes-Barre a Scranton, vzájomne vzdialených tridsať kilometrov. Tam uskutočnil prvé bezdrôtové spojenie. V týchto experimentoch pokračoval a do roku 1910 si dal patentovať ďalších desať vynálezov. Viedol spor s G. Marconim o prioritu spôsobu prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. V roku 1920 súd uznal Murgašove práva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V byte z Gorily vraj Fico pil kolu, po rokoch v kauze vypovedal

Úrad špeciálnej prokuratúry nechce prezradiť, kedy polícia predsedu Smeru vypočula.

SVET

Na vysokej škole na Kryme útočil študent, zahynulo osemnásť ľudí

Ďalších minimálne 50 ľudí je zranených.


Už ste čítali?