Z papiera: Michalská veža s meštianskymi domami v Bratislave a anténne stožiare J. Murgaša

Autor: Miroslav Lisinovič | 22.11.2017 o 8:02 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  464x

Zlepil som jednu z dominánt historického centra Bratislavy a rádiotelegrafické stožiare slovenského vynálezcu v amerických mestách Wilkes-Barre a Scranton.

Papierový model Michalskej veže s meštianskymi domami je zložený z dvoch vystrihovačiek. Veža bola vydaná v roku 1991 v magazíne miniZENIT, autorom jej konštrukcie v neuvedenej mierke je Marián Hlaváč. Doplnok vo forme dvoch susedných meštianskych domov nakreslil v roku 2015 Tomáš Hobzík, vystrihovačka sa dá stiahnuť tu.

Zlepil som si aj stále málo známy papierový model anténnych stožiarov slovenského vynálezcu a priekopníka rádiotelegrafie, ktoré boli postavené v rokoch 1905 - 1906 v dvoch mestách USA: Wilkes-Barre a Scranton. Vystrihovačku s rozsahom 2,5 strany A4 od Ladislava Badalca vydalo Slovenské národné múzeum v roku 2010 z príležitosti výstavy Majstri ducha. Stožiare v mierke 1:200 sú vysoké cca 31 cm.

Jozef Murgaš - katolícky kňaz, vynálezca, organizátor duchovného a kultúrneho života amerických Slovákov, po štúdiu teológie študoval maliarstvo na akadémiách v Budapešti a Mníchove. Vo svojom pôsobisku v USA namaľoval okolo dvadsať obrazov a približne toľko malieb a kresieb po ňom zostalo i na Slovensku. Murgašovou záľubou bola aj experimentálna fyzika. Koncom 19. storočia sa začal venovať zdokonaleniu rádiotelegrafie. Už v roku 1903 prihlásil svoj prvý patent tzv. "tón-systém". Na základe dosiahnutých výsledkov ho finančne podporila spoločnosť Universal Ether Telegraph Co., ktorá mu postavila laboratórium aj vysielacie a prijímacie anténové stožiare v mestách Wilkes-Barre a Scranton, vzájomne vzdialených tridsať kilometrov. Tam uskutočnil prvé bezdrôtové spojenie. V týchto experimentoch pokračoval a do roku 1910 si dal patentovať ďalších desať vynálezov. Viedol spor s G. Marconim o prioritu spôsobu prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. V roku 1920 súd uznal Murgašove práva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marián Leško

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Ako sa tu robí veda pod patronátom SNS.

EKONOMIKA

Problém s brexitom môže mať žilinská Kia. Ktoré firmy sú ohrozené?

Británia má odísť už koncom marca.


Už ste čítali?