Skutočnosť a model: hrad Budatín

Autor: Miroslav Lisinovič | 3.1.2018 o 7:12 | Karma článku: 3,24 | Prečítané:  566x

Hrad v mestskej časti Žiliny pri sútoku riek Váh a Kysuca je dnes sídlom Považského múzea. V článku predstavím aj jeho dva rôzne papierové modely.

Samotný hrad je už po čiastočnej rekonštrukcii exteriéru. V interiéri majú vystavený jeho starší model v obrovskej mierke 1:100 z roku 2011, ktorý znázorňuje stav pred rekonštrukciou (najvýraznejší rozdiel je grafika striech - zelený plech je dnes nahradený červenými škridlami). Pekná je aj vyhliadka z veže, je vidieť aj hrad Lietava. V areáli je komplexne zreštaurovaná kaplnka ale aj objekty, ktoré na rekonštrukciu ešte len čakajú. Bližšie informácie o otváracích hodinách a vstupnom sú tu.

 V pokladni hradu sa dá zakúpiť jednoduchá vystrihovačka tejto stavby v mierke 1:500 (rozsah 2 strany A4, autor Peter Šimko, vydalo ofsetovou tlačou Považské múzeum v tomto roku). Model som predstavil už v tomto článku.

Starší, väčší a detailnejší model Budatínskeho hradu (v podobe pred rekonštrukciou) od Petra Šimka vydalo Považské múzeum v roku 2011. Mierka originálnej vystrihovačky je 1:100, ja som si ju zmenšil do rozmerovo vhodnejšej mierky 1:200. Aj v tejto mierke má hrad celkom slušné rozmery: 31x22x17 cm. Táto vystrihovačka je však v Považskom múzeu už vypredaná.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marián Leško

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Ako sa tu robí veda pod patronátom SNS.

DOMOV

Na neurochirurgii na Kramároch stále hrozí posúvanie operácií

Prednostovi neurochirurgie sa trasie stolička.


Už ste čítali?