Z mojej papierovej dielne: národný dom v Martine

Autor: Miroslav Lisinovič | 24.1.2018 o 9:37 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  275x

Posledným modelom slovenskej architektúry v mojej zbierke sa stala vystrihovačka, ktorú vydalo Považské múzeum v Žiline. V článku predstavím aj všetky ostatné modely tejto organizácie.

Národný dom v Martine bol posledný, siedmy model od Petra Šimka a Považského múzea, ktorý som ešte nemal zlepený. Vystrihovačku v megamierke 1:100 som zmenšil do mierky 1:200, aj v tejto mierke sú rozmery Národného domu takmer na celý list A4. Stal som sa trochu priekopníkom, doteraz tento model okrem autora (foto modelu na obálke) asi nerobil nikto (aj keď vyšiel už v roku 2012)... 

Prvé dve fasády budovy boli časovo náročné na detaily - množstvo okien, ostení a ríms mi zabralo približne 20 hodín práce.

Skutočná budova bola postavená v roku 1888 podľa projektu architekta Blažeja Bullu. Budova je po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá bola ukončená v roku 2008 a v súčasnosti v nej sídli Slovenské komorné divadlo.

Zároveň je to posledný model slovenskej architektúry v mojej zbierke. Mal by som mať zlepené všetky publikované vystrihovačky (plus niekoľko doteraz nevydaných), ide spolu o 203 modelov. Samozrejme budem lepiť ďalej publikované vystrihovačky slovenských stavieb - už budúci týždeň vychádza veľký model Trenčianskeho hradu, na vydanie sa chystá napríklad košický dóm či drevený kostol v Ruskej Bystrej...

Na záver ešte prehľad všetkých siedmich modelov, ktoré vydalo Považské múzeum (podrobnejšie informácie o jednotlivých modeloch sú v linkoch pod článkom).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.

DOMOV

Dobré ráno: Na Slovensku vyhrávajú leniví a zbabelí politici

Ako si rozoberáme základy demokracie.


Už ste čítali?