Z mojej papierovej dielne: národný dom v Martine

Autor: Miroslav Lisinovič | 24.1.2018 o 9:37 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  483x

Posledným modelom slovenskej architektúry v mojej zbierke sa stala vystrihovačka, ktorú vydalo Považské múzeum v Žiline. V článku predstavím aj všetky ostatné modely tejto organizácie.

Národný dom v Martine bol posledný, siedmy model od Petra Šimka a Považského múzea, ktorý som ešte nemal zlepený. Vystrihovačku v megamierke 1:100 som zmenšil do mierky 1:200, aj v tejto mierke sú rozmery Národného domu takmer na celý list A4. Stal som sa trochu priekopníkom, doteraz tento model okrem autora (foto modelu na obálke) asi nerobil nikto (aj keď vyšiel už v roku 2012)... 

Prvé dve fasády budovy boli časovo náročné na detaily - množstvo okien, ostení a ríms mi zabralo približne 20 hodín práce.

Skutočná budova bola postavená v roku 1888 podľa projektu architekta Blažeja Bullu. Budova je po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá bola ukončená v roku 2008 a v súčasnosti v nej sídli Slovenské komorné divadlo.

Zároveň je to posledný model slovenskej architektúry v mojej zbierke. Mal by som mať zlepené všetky publikované vystrihovačky (plus niekoľko doteraz nevydaných), ide spolu o 203 modelov. Samozrejme budem lepiť ďalej publikované vystrihovačky slovenských stavieb - už budúci týždeň vychádza veľký model Trenčianskeho hradu, na vydanie sa chystá napríklad košický dóm či drevený kostol v Ruskej Bystrej...

Na záver ešte prehľad všetkých siedmich modelov, ktoré vydalo Považské múzeum (podrobnejšie informácie o jednotlivých modeloch sú v linkoch pod článkom).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Traja obvinení v kauze výbuchu idú do väzby

Bytovku budú rozstrihávať špeciálnymi kliešťami.

Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou

Vzhľadom na nezvestnú ženu zvolili najhumánnejší postup.


Už ste čítali?