Na Slovensko prišiel Prezidentský vlak

Autor: Miroslav Lisinovič | 4.7.2018 o 8:11 | (upravené 4.7.2018 o 12:06) Karma článku: 3,04 | Prečítané:  943x

Včera dorazil do Bratislavy historický vlak pri príležitosti osláv stého výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Na fotografiách predstavujem aj luxusné interiéry salónnych vozňov, ktoré vozili našich prezidentov.

Salónny vozeň T. G. Masaryka bol vyrobený v roku 1930 a vo svojej dobe predstavoval špičku európskej železničnej techniky. Okrem luxusne zariadených interiérov pre prvého prezidenta ČSR išlo o prvý celokovový vozeň pre Československé štátne dráhy. Vozeň bol do prevádzky symbolicky zaradený  v deň prezidentových 80. narodenín - 7. marca 1930, ktorý vozeň prvýkrát použil už o 10 dní na cestu do Francúzska. Drevené obloženie interiéru vozňa je z austrálskej čerešne a nábytok zhotovili z hruškového dreva.

Salónny vozeň Františka Ferdinanda d´Este vyrobila v roku 1909 vagónka Ringhoffer na pražskom Smíchove. Konštrukčná rýchlosť vozňa bola 120 km/h v dobe, kedy sa po cestách automobily pohybovali priemernou rýchlosťou 30 km/h.

V osobnom vozni Ca 4-5086 z roku 1931 je inštalovaná výstava, ktorá sa venuje cestám československých prezidentov po železnici.

V tomto salónnom vozni sa v  roku 1968 uskutočnilo jednanie Alexandra Dubčeka a Leonida Brežneva v Čiernej nad Tisou. V ďalších rokoch slúžil prezidentom Ludvíkovi Svobodovi a Gustávovi Husákovi. Súčasťou vozňa je okrem konferenčnej miestnosti a ubytovacích miestností aj kuchyňa či sprcha. 

Kompletná súprava Prezidentského vlaku bude vystavená v bratislavskom Múzeu dopravy iba dnes, salónny vozeň Františka Ferdinanda d´Este z roku 1909 až do 15. júla 2018. Prezidentský vlak bude ďalej vystavený na staniciach v Nitre (5. a 6. júla), Zvolene (7. a 8. júla), Lučenci (9. júla), Žiline (10. a 11. júla) a Košiciach (12. a 13. júla).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Traja obvinení v kauze výbuchu idú do väzby

Bytovku budú rozstrihávať špeciálnymi kliešťami.

Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou

Vzhľadom na nezvestnú ženu zvolili najhumánnejší postup.


Už ste čítali?