Z mojej papierovej dielne: Kižský pogost

Autor: Miroslav Lisinovič | 14.8.2018 o 7:40 | (upravené 14.8.2018 o 8:16) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  353x

Kižský pogost je názov pre architektonický komplex v Rusku, na ostrove Kiži v Onežskom jazere. Tvoria ho tri drevené stavby pravoslávnej cirkvi - dva kostoly a zvonica, od roku 1990 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Najväčší je Chrám premenenia Pána z roku 1714, ktorý je známy najmä vďaka svojim 22 vežičkám. Komplex dopĺňa Chrám presvätej Bohorodičky Ochrankyne (Pokrovy) z roku 1764 a zvonica z roku 1863. Na ostrove Kiži sa nachádza aj skanzen, do ktorého bolo od 60-tych rokov 20. storočia prevezené viacero pamiatok Karélie (názov miestneho regiónu).

Ruská sakrálna architektúra ma fascinuje a keďže v papierovej podobe existujú všetky tri stavby Kižského pogostu vďaka ukrajinskému vydavateľstvu OREL v jednotnej mierke 1:150, postupne si to chcem zlepiť.

Postupujem od najmenšieho k väčšiemu, takže ako prvú som zlepil zvonicu. Model je pri svojej jednoduchosti vysoký 34 cm (22-vežičkový chrám bude ešte vyšší...). Bolo by skvelé urobiť z týchto troch stavieb diorámu (v skutočnosti stoja pri sebe), no tá predstava potrebného priestoru...

Pokračoval som druhou stavbou - Chrámom Presvätej Bohorodičky Ochrankyne z roku 1764. Na fotografiách je rozpracovaný model ešte bez zastrešeného vstupu so schodiskom a 10 cibuliek...

...a desaťcibuľkový kostol je dokončený!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Traja obvinení v kauze výbuchu idú do väzby

Bytovku budú rozstrihávať špeciálnymi kliešťami.

Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou

Vzhľadom na nezvestnú ženu zvolili najhumánnejší postup.


Už ste čítali?