Z mojej papierovej dielne: Zelený dom v Šanghaji a gotická kaplnka v Škótsku

Autor: Miroslav Lisinovič | 15.11.2018 o 7:34 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  400x

Zlepil som gotickú Rosslyn Chapel vo Veľkej Británii a unikátnu vilu v čínskom meste Šanghaj, ktorú navrhol slovenský architekt Ladislav Eduard Hudec.

Unikátnu vilu v čínskom meste Šanghaj navrhol slovenský architekt Ladislav Eduard Hudec v roku 1938 pre bohatého magnáta. Vila dostala svoje meno podľa svetlozelených glazovaných dlaždíc na fasáde a bola prvým súkromným domom v Šanghaji, ktorý mal výťah a klimatizáciu. Vila je preslávená svojimi rozľahlými izbami, hodovnými sieňami, tanečnou sálou, biliardom, barom, šachovou miestnosťou a slnečnou izbou. 

Ladislav Eduard Hudec sa narodil 8. januára 1893 v Banskej Bystrici.  Do Číny odišiel v roku 1916 a žil tu až do roku 1945. V týchto rokoch bolo v Šanghaji postavených podľa jeho návrhov viac ako 60 stavieb. Postavil tu v roku 1934 prvú výškovú budovu Park Hotel s 22 podlažiami a výškou 84 metrov (do roku 1952 to bola najvyššia budova v Ázii a do roku 1983 najvyššia budova v Šanghaji). Zomrel v roku 1958 v americkom Berkeley a od roku 1970 odpočíva na banskobystrickom Evanjelickom cintoríne. 

V roku 2012 vzniklo občianske združenie C.A.L.E.H. (Centrum architekta Ladislava Eduarda Hudeca), ktoré má za cieľ šíriť meno tohto významného slovenského architekta. Na objednávku občianskeho združenia z príležitosti tohtoročného výročia (60 rokov od úmrtia architekta) vznikajú na začiatok tri modely jeho stavieb (neskôr budú možno ďalšie): 

1. Kaplnka vo Vyhniach (jediné dielo architekta Hudeca na Slovensku) - model od Juraja Gonšora v mierke 1:100 vyšiel v novembrovom čísle časopisu Fifík

2. Zelený dom v Šanghaji - vystrihovačku vily v mierke 1:200 s rozsahom 4 strany A4 nakreslil Ladislav Jakubčo 

3. Park Hotel v Šanghaji - na vystrihovačke sa momentálne pracuje

Všetky uvedené modely by mali byť vydané tlačou v réžii občianskeho združenia začiatkom roka 2019.

Gotická Kaplnka sv. Matúša sa nachádza v škótskom meste Roslin a bola postavená v roku 1446. Vystrihovačku nakreslil Roger Pattenden v mierke 1:50 a vydal Heritage Models. Ide už o tretí model tohto vydavateľstva v mojej zbierke (po londýnskej Katedrále sv. Pavla a Záhradnom múzeu).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Traja obvinení v kauze výbuchu idú do väzby

Bytovku budú rozstrihávať špeciálnymi kliešťami.

Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou

Vzhľadom na nezvestnú ženu zvolili najhumánnejší postup.


Už ste čítali?