Z mojej papierovej dielne: drevený chrám v Ruskej Bystrej a kaplnka v žilinskej celulózke

Autor: Miroslav Lisinovič | 4.10.2019 o 7:44 | Karma článku: 1,41 | Prečítané:  285x

Zlepil som gréckokatolícky drevený Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej a Kaplnku Sedembolestnej Panny Márie v areáli bývalej žilinskej celulózky.

Novinka od autora konštrukcie - Rada Sinčáka a vydavateľa - organizácie Košice Región Turizmus predstavuje gréckokatolícky drevený Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej. Drevený kostolík z roku 1730 je jedným z ôsmich slovenských drevených kostolov, zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Vystrihovačka v mierke 1:75 má rozsah 4 strany A4, grafika je hnedobiela (podobne ako pri Žehre), objednať sa dá tu. Prvé tri modely som zmenšoval z mierky 1:100 do 1:150, lebo v origináli boli príliš veľké (Urbanova veža a Kaplnka sv. Michala v Košiciach, kostol v Žehre), tentokrát som využil rozumnú veľkosť modelu a strihol do originálu. Je to tlačené laserom na taký zvláštny hrboľatý papier, ale stavalo sa to veľmi dobre. Čo som bol prekvapený, prakticky vôbec sa ohyby nelámali. A ako je u Rada Sinčáka zvykom, všetko presne pasuje.

Dostal som možnosť otestovať vystrihovačku od Michala Vršanského pred vydaním - ide o Kaplnku Sedembolestnej Panny Márie v Žiline v mierke 1:120. Skutočná stavba v barokovom slohu z roku 1775 stojí v areáli bývalej celulózky. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína

Nahrávka korešponduje so spisom zverejneným pred ôsmimi rokmi.


Už ste čítali?