Slovanské hradisko Mikulčice

Autor: Miroslav Lisinovič | 22.11.2019 o 7:15 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  546x

V Juhomoravskom kraji neďaleko Hodonína sa nachádza areál ranostredovekého slovanského hradiska, na ktorom sú v súčasnosti prezentované základy desiatich stavieb z 9. storočia.

Objav základov prvej sakrálnej stavby na hradisku bol v roku 1954, po ktorom nasledoval intenzívny archeologický výskum areálu až do roku 1992. Prvá expozícia archeologických nálezov bola na hradisku sprístupnená verejnosti v roku 1960. V súčasnosti areál hradiska patrí pod správu Masarykovho múzea v Hodoníne.

V tomto pavilóne z roku 2008 sú zakonzervované a vystavené originálne negatívy základov "druhého" mikulčického veľkomoravského kostola. Všetky sakrálne stavby majú totiž pracovné označenie rímskymi číslami I. - XII. Z toho tri kostoly (I., XI. a XII.) sa len hypoteticky predpokladajú, ich archeologické nálezy základov sú totiž nedostatočné.

V areáli hradiska sú prezentované kópie základov deviatich kamenných stavieb (osem kostolov a kniežací palác). Z dôvodu obrovského rozsahu odkrytých archeologických nálezov sa predpokladá, že hradisko bolo jedným z hlavných centier Veľkej Moravy.

Do areálu slovanského hradiska som prišiel peši zo slovenskej obce Kopčany, po novootvorenom hraničnom cyklomoste cez rieku Moravu. Most spolu s veľkomoravským kostolíkom na slovenskej strane hranice predstavím v pokračovaní tejto reportáže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?