Z mojej papierovej dielne: parná prečerpávacia stanica v Patinciach

Autor: Miroslav Lisinovič | 6.5.2021 o 8:06 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  259x

Jednou z pripravovaných vystrihovačiek vydavateľstva vTOM je technická pamiatka z roku 1897. Parná prečerpávacia stanica Patince-Virt slúžila na prečerpávanie priesakových a vnútorných vôd za dunajskú hrádzu.

Autorom papierovej vystrihovačky v mierke 1:200 je Michal Vršanský. V tomto článku prezentujem stavbu testovacieho modelu - betastavby. Rozmery dokončeného modelu sú 230 x 95 x 175 mm.

V rokoch 1884 až 1896 dobudovali protipovodňovú hrádzu Dunaja, ktorá dosiahla celkovú dĺžku takmer 250 kilometrov. Napriek tomu „storočné“ povodne v rokoch 1897 a 1899 pretrhli hrádze, a preto padlo rozhodnutie nielen zvyšovať hrádze, ale aj vybudovať stanice na prečerpávanie vnútorných vôd. 

Objekt v Patinciach tvorí budova strojovne s pekným tehlovým komínom. Strojovňa je prízemný objekt s nízkou dvojspádovou strechou. Bočné krídlo tvorí kotolňa, resp. skladovací priestor. Strojovňa je vybavená pôvodným technologickým zariadením. Prečerpávacia stanica pozostáva z dvoch čerpacích strojov, ktoré dodala anglická firma Nicholson. V prevádzke bola do roku 1974.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Delta variant udrie asi už v polovici júla. Zasiahne nezaočkované regióny

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.

Slováci pôsobili, akoby boli na majstrovstvách omylom

Pokazili sme si dojem, tvrdí Šatka.

CYNICKÁ OBLUDA

Cynická obluda: Ako vystrašiť ľudí

Plány na karanténu po návrate zo zahraničia pre nezaočkovaných zaúčinkovali okamžite.


Už ste čítali?