Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Putovanie po slovenských Kalváriách XLII - Šaštín (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Jeeej kolko vela gastanov:o)) Krasne
 
Hodnoť

 

veru, tam by sa ti urcite pacilo (zbieranie) :o)
 
Hodnoť

A co tak desatoro?

Kniha Exodus - kapitola 30 - 4 Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou!

*
Prvý list Korinťanom - kapitola 12 2 Viete, že keď ste boli pohanmi, ťahalo vás to a chodili ste za nemými modlami
*
Kniha zjavenia - kapitola 9 20 A ostatní ľudia, ktorých nezahubili tieto rany, ani pokánie nerobili za skutky svojich rúk a neprestali sa klaňať zlým duchom a zlatým, strieborným, medeným, kamenným a dreveným modlám, ktoré nemôžu ani vidieť, ani počuť, ani chodiť.
*
Dt4/16 aby ste nepoblúdili a neurobili si kresanú modlu alebo akýkoľvek obraz muža alebo ženy,17 obraz nejakého zvieraťa na zemi, obraz nejakého vtáka, čo lieta pod nebom,18 obraz niečoho, čo sa plazí po zemi, obraz ryby, čo je vo vode pod zemou;.......
*
Dt16/22 Ani nepostavíš sochu, lebo Pán, tvoj Boh, to nenávidí.
*
Levitikus 26/1 Nerobte si modly, nestavajte si vyrezávané podoby a pomníky a nepostavte namaľované kamene vo svojej krajine, aby ste sa pred nimi klaňali, veď ja, Pán, som váš Boh!
*
Čudne. Toto sa da najst v Katolickej Boiblii. Papeza maju koli nejakemu vytrhnutemu a vobec nic nehovoriaceho versiku a hla ho. Cela Biblia je boj so sochami, ašerami (stlmi) a pozri - ono to este aj Krasne nazvu... zeby bola princezna Pohan? to by ju ospravedlnovalo:-)
 

Zi a nechaj zit :-)

Alebo treba zburat vsetky kostoly, spalit vsetky krize, rozmlatit vsetky obrazy?
 

Cudne ze sa pytas:

2Kron 31 Hovori napriklad: vyšli všetci Izraeliti, ktorí tu boli, do júdskych miest a polámali pomníky, povytínali ašery, zváľali výšiny a oltáre v celom (kmeni) Júdu, Benjamína, Efraima a Manassesa až do posledného.
Este lepsia je 2 Kr 18. Velka Katolikov hovori o tom ze modlarstvo je legitimne pretoze aj Mojzis si urobil Hada. A prave v tejto hlave (2KR18 je kral Chizkija ktorí toto rusí - ničí hada naperiek odporu Rímskych katolikov - fuj!)
ci to mas spalit alebo co s tymto. AK by si bola Krestan zaiste by si poznala knihu Kralov. Kde sa striedali uchylovia - stavajuci kostoly na kopcoch a dobrí veriaci Krali, tie kostoly na vysinach burajucich. Striedali sa tam krali stavajuci asery (morove stlpy) s kralmi burajucimi tie morove stlpy. Krali stavajuci kostoly Kralovnam nebies a Krali ktorí Kralovnu nebies posielali kadeš lahsie.- Ti druhy su popisovaní ako tí co robili dobre v ociach Bozich a boli pozehjnaní:-)))))))))))))))
*
AK by bol napriklad pan WOjtyla Krestan, pri navsteve SLovenska by jednoznacne chodil po SLovensku a davcal by burat chramy na Vysinach a oltare preš obetovanie modlam... no on asi Bozie slovo necital:-)))))
 

 

posluz si :-)
 

Travnikarka.

az teraz som si uvedomil: ja ved citujem len Bozie SLOVO, ani slovo od seba. A ty mu protirecis? :-))))))))))
uau tolko smelosti:
Gal 3/ 10 No všetci, čo sú zo skutkov podľa zákona, sú pod kliatbou, veď je napísané: "Prekliaty je každý, kto nevytrvá vo všetkom, čo je napísané v knihe Zákona, aby to konal."
DT27/26 " Prekliaty, kto nezachová slová tohoto zákona a nevyplní ich skutkami!" A všetok ľud povie: "Amen!" a to slovo hovori: nevyrobis si:-)

SHalom Tvojej dushi!
 

Darmo si čítal,

skús si to prečítať ešte raz. Lebo sa ti doteraz nepodarilo porozumieť čítanému
 

Pacia sa mi reakcie

Katrolikov: Lebo sa ti nepodarilo porozumiet:-))))))))))))))))))))) Kto comu nerozumie: Ved citujem Katolicke Bozie Slovo. Nie nejake scientologicke woodoo ...
Tak mi to vysvetli. AK je tam napisane (na stovkach miest) ze "NEVYROBIS SI"... tak ako to mam chapat:-) ? Dakujem za vysvetlenie.
Ak je tam napisane "Prekliaty je každý, kto nevytrvá vo všetkom, čo je napísané v knihe Zákona, aby to konal." ti nevadi ze si prekliata? AJ toto mi vysvetli. Davam konkretne otazky, prosim ta neodbi ma nejakym - este raz si to precitaj.... Mne sa zda ze jasnejsie sa neda.
 

Nevyrobíš si

modly, aby si sa im klaňal. Ako to chápať? Ja to chápem tak, že si nemám vyrobiť modlu, ktorej sa budem klaňať. Nevyrobím si napríklad zlaté teľa, ktoré budem považovať za božstvo a to zlaté teľa budem priamo oslovovať. Bolo to veľmi užitočné prikázanie pre židovský národ v danej historickej dobe. Keď boli obklopení národmi s rôznymi kultami a poverami, ktoré sa človeku vždy zdajú jednoduchšie a preto je veľmi náchylný k nim skĺznuť. Iná vec je, ak si vyrobím nejaký predmet /umelecké dielo je najlepšie - povznáša ducha/, ktorý mi pomôže sústrediť sa na podstatu. Toto dielo znázorňujúce niečo náboženské mi pomáha sústrediť sa na Božie veci. Človek je tvor slabý, a aj počas modlitby sa vie nechať rozptýliť. Pohľad na napr. Ježiša na kríži mi pomôže vrátiť myšlienky požadovaným smerom.Ale to neznamená, že sa klaniam tomu drevu. Nie, práve naopak. "To drevo" mi pomáha sa viac otvoriť pre Božie veci a sprítomniť si (pre mňa) pravého Boha, aby som s ním vedela nadviazať úprimný rozhovor cez modlitbu alebo meditáciu.
 

Dost nerozumiem.

AKy je rozdiel medzi sochou zlateho telata a pozlatenou sochou cloveka. O soche Jezisa (Zväcsa babetka nemam chut diskutovat -* zväcsa je blondak a dlhovlasy - a to odporuje Boziemu slovu). Hrdzavy svalnaty chlapik na krizti niekdeč v Poli - neviem ci toto je ten najmocnejsi BOH.
SOchy zacali Krestania pouzivat az ako pises pod vplyvom okolityvh pohanskych nabozenstiev. Najsilnejsi vplyv mal Rimsky politeizmus. Hadam chces povedat ze Pavol v Efeze bojoval proti Demeterovy zato aby ty si mohol robit umelecke diela? prvy krestania zrusili vsetky sochy v akropole a td. trvalo tisicrocia, kym sa biznis opisany v Efeze opät vratil a stalo sa to miímochodom opät v Efeze. Porusenim prveho prikazania (mimochodom v Efeze sa uctievala Kralovna nebies:-)
 

Asi hovoríme každý

o inom. Ty kladieš dôraz na: NEUROBÍŠ SI SOCHU, aby si sa jej klaňal. Ja na: Neurobíš si sochu, ABY SI SA JEJ KLAŇAL.Ty si to pochopil ako zákaz vytvoriť si sochu, ja som to pochopila ako zákaz klaňať sa urobenej soche.
 

:-)

poklaknutie, prezehnanie sa pred sochou, postavenie kostola soche, nosenie sochy a td... jediny rozdiel ze ma inu podobu ako tela. Prosim ta povedz mi proti comu bojovali Krestania(na cele s Pavlom v Efeze (SKutky apostolov 19 - aky je rozdiel medzi Pavlom z Levoce a Demeterom? ). Je krasne hovorit o laske, ale co z toho ak si mimo Bozieho Slova?
*
Mnohí tvrdia to isté, ale v skutočnosti vidieť pravý opak! Ľudia, aj kňazi si pred nimi kľakajú, bozkávajú ich a uctievajú kríže (nástroj, ktorý sa používal na popravy), sochy, relikvie - kosti mŕtvych, napodobeniny svätých, obrazy, sochy P. Márie a iných, posvätné stĺpy . . . Píšete, že tým by ste ťažko hrešili, ale napriek tomu sa to robí. Určite to obhajujete, tak že tie veci Vám iba sprítomňujú tú osobu alebo tú vec, že Vám to pomáha nejako sa priblížiť k Bohu (?), skrášľuje to chrám, . . .
Jeden kňaz mi to vysvetľoval takto: "Keď pobozkám okraj rúcha sochy Panny Márie, nemyslím na tú sochu - mramor, ale úprimne myslím na Pannu Máriu." Ja som mu na to dal otázku: "Keby som súložil s neviestkou, ktorá by aj mala meno ako moja manželka, dokonca by sa telesne aj na ňu podobala, a absolútne úprimne som si pri tom myslel, cítil a predstavoval si, že súložím so svojou zákonitou manželkou, bol by to hriech? Alebo nie?!" Dôrazne odpovedal: "Áno, bol by to veľmi ťažký hriech, smrteľný hriech, cudzoložstvo, zrušenie manželskej zmluvy!" Ja na to: "Máte pravdu podľa Božieho slova." Veľmi ťažký hriech, smrteľný hriech, cudzoložstvo, zrušenie zmluvy s Bohom
 

A k tomu:

"Prekliaty je každý ...." - to je zložitejšia otázka, odpoveď na ňu sa nedá vmestiť na takýto formát. Takže aj moja odpoveď nebude môcť obsahovať všetko, ako pri voľnom rozhovore. Ale dúfam, že heslovitosť nebude na úkor podstaty môjho pohľadu na vec. Takže: Kniha Zákona je písaná jazykom svojej doby, prirovnaniami svojej doby. Preto je pre dnešného človeka nie vždy zrozumiteľná. Nie každý pozná všetky zvyky a historické súvislosti činov v nej opísaných. A nie všetko môžeme, dosadení do inej doby a priestoru, vykonať. Preto dnešný človek nemôže otrocky slovo po slove dodržiavať všetko čo je v nej napísané. Treba vystihnúť ducha odporúčaní, príkazov a zákazov. Pochopiť, že Boh nás stvoril pre lásku. A to všetkých. Chce, aby sme boli spasení. Všetci. A tomu treba podriadiť všetky svoje snaženia a skutky. Píše sa napríklad, že sa máme báť Boha. Prehrešíme sa, ak ho budeme milovať? Ak budeme konať dobro nie preto, že sa ho bojíme, ale že ho milujeme?
*
Ďakujem za upozornenie na aroganciu mojej reakcie - v tomto som sa prehrešila voči Zákonu. Mrzí ma to nielen kvôli mne, ale aj Tebe. Každý človek je stvorením Božím, a ako taký si zaslúži úctu a slušnosť. Prepáč a prajem všetko dobré :-)))
 

"Prekliaty je každý ...."

neviem co je na tom zlozite: 1prikazanie - nebdes mat ineho komu sa budes klanat a vidis ho - tisicky svatych, kralovne nebies - maju svoje chramy, ich sochy sa nosia, posväcuju, ludia sa modlia nie k Bohu, ale k sprostrewdkovatelokm hoci je to zakazane a ty hladas vyhovorku ze prekliatzy budes ak porusis -:-))) nechapem.

AK je pisana jazykom svojej doby, nechapem. Tak preco sa vytrhavba versik o pokrsteni domu (ale dodatok vsetkych ktory uverili sa nedodrziava?). Jazyk Bozieho SLova je jasny. Jan by nepreklial kazudeho kto by porusil alebo doplnil hoci Jotu keby to nebolo vazne. Napriklad nenajdes ani zmienku o ocistci a 1420 rokov od Krista si nikto ani nehladal nejaky ocistec. A vidis. Prave nedodrzanim Bozieho slova mohol vzniknut tento biznys - obchodovanie smrtvolami naprike slovam Biblie (mimochodom Jezisovym) Nevykupis brata, Nechajte mrtvych mrtvym,.... ALebo si veriaci a veris ze Bozie SLovo je nemmenne, alebo si pohan, ktorí si vyberie z Bozieho SLova len to co sa hodi ? :-))))
SUhlasim s poslednym odstavcom. Neviem posudit ci somm arogantny preto sa ti ospravedlnujem vopred. ALe Jezis prisiel na zem aby nam daL mec (nie ten Kriziacky) a to svoje Slovo. A ak ho bewries ze je jeho, nevidim zmysel nejak diskutovat s Bohom:-)

Shalom
 

Aj tak si myslím,

že najdôležitejšia je LÁSKA. Stačí pozrieť, ako sa Ježiš správal k apoštolom. Aj oni boli všelijakí. Hádali sa, nechápali ho, zapreli ho. Chceli pre seba výhody .... ale on im odpúšťal. A trpezlivo vysvetľoval. A znovu odpúšťal. Mal ich rád - tých ktorí ho mali radi. Ktorí ho verne a trpezlivo nasledovali.
*
Nie, Tvoje príspevky nepôsobia na mňa arogantne. Beriem ich ako zápalisté obhajovanie si vlastného postoja. Ja mám svoj. Našťastie pre nás oboch nebudem súdiť ja Teba, ani Ty mňa. Súdiť nás bude ON - nekonečne láskavý a milosrdný :-)))
 

:-))

vdaka za korektnu diskusiu.
O Laske, to je super hovorit o nej. Aj o nej hovoria, strasne vela. A popritom vymysleli odpustky, krstenie deti (nebiblicky nedobrovolny nabor clenov), ocistec, omse a dokonca je tam aj pozemsky Velknaz ale hlavna je laska, napriek tomu co je napisane v Bozom Slove:-))) Apostolovia mas pravdu boli len ludia, pochybyli, bolo im odpustene, ale aj apostolovia menili svoje zivoty podla Slova, odchadzali od tradicii svojich predkov, nemali sprostredkovatelov medzi sebou a Bohom, len Jezisa a tisicky sprostrewdkovatelov (svätych, milovanych, uctievanych...) vznikalo vdaka laske:-))) Odchadzas od temy:-)
 
Hodnoť

Ozaj

je tá Skupina Ukrižovania z roku 1798 ? To je vzácna pamiatka.
 
Hodnoť

Nie som zástanca

žiadneho náboženstva,kresťanské sa mi javí dosť pokrytecké a v mnohom si s Bibliou odporuje,ale táto diskusia ide zatiaľ mimo témy.Myslím že článok je skôr o architektúre a krajine ako o náboženstve a Biblii.Alebo sa ja blbec zase mýlim?Čo už...?
 

:-)

Je presne o clanku. Krestanstvo sa od Bozieho SLova neodlisuje. Mas pravdu - Katolicíizmus mu na mnohych miestach odporuje. A je to napriklad aj tymto clankom. V Bozom Slove (dokonca v deswatoro) je zaklazane robit to co si tak pekne vychvaluzje tento clanok.
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico patrí do basy. Pán premiér Matovič a vláda zasiahnite. 14 454
 2. Miroslav Haviar: Vážený pán premiér! 11 311
 3. Juraj Štubniak: Kto pomôže Európe poraziť koronavírus? 5 194
 4. Peter Kolesár: Pán Krajčí, vymeňte vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava! 3 168
 5. Ivan Mlynár: Prvý omyl ministra vnútra Romana Mikulca ? 3 010
 6. Naďa Serafínová: Závislosť a pornografia 2 270
 7. Juraj Foltín: Rómovia majú všetko zadarmo. My musíme chodiť do roboty! 2 251
 8. Peter Chovanec: Iná planéta Japonsko 2 045
 9. Rastislav Čurma: Koncept bezpečnej kontrolovanej medzinárodnej prepravy osôb 1 889
 10. František Ptáček: Poslanec Fico radí, viní, vadí, víri 1 608

Rebríčky článkov


 1. Richard Gajarský: Čo s nami bude?
 2. Ladislav Rohoska: SVINE ÚTOČIA
 3. Rastislav Hrušovský: Pomoc s koronavírusom? Skúsi to niekto preveriť?
 4. Mária Pálková: Ako pokračuje príbeh čerta, ktorý chcel byť človekom 2.časť
 5. Mirka Polohová: O tom, prečo môj otec miluje moju mamu
 6. Roman Hutira: Dánsky denník #1: Štúdium v Dánsku, alebo divní Dáni.
 7. Roland Ondrus: Mesto duchov, letisko Viedeň
 8. Richard Gajarský: Neobmedzený zlatý O2 internet na doma
 9. Vladimír Krátky: FICO, odkiaľ máš FFP 3 respirátor ? Od Kičuru ?
 10. Olívia Lacenová: Akcie najväčších firiem stratili desiatky percent. Dnes opäť rastú, otázke je dokedy